16.02.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.02.2010, sygn. IBPP1/443-1127/09/EA, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-1127/09/EA

Rozliczenia podatku VAT w ramach konsorcjum w sytuacji, gdy Wnioskodawca jest wykonawcą.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2009r. (data wpływu 9 listopada 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 stycznia 2010r. (data wpływu 2 lutego 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku VAT w ramach konsorcjum w sytuacji, gdy Wnioskodawca jest wykonawcą jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku VAT w ramach konsorcjum w sytuacji, gdy Wnioskodawca jest wykonawcą.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 27 stycznia 2010r. (data wpływu 2 lutego 2010r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 18 stycznia 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w związku z udziałem w przetargach nieograniczonych na realizację zamówień publicznych zawiera z innymi przedsiębiorcami - podatnikami podatku VAT umowy konsorcjum. Zgodnie bowiem z przepisem art. 23 ust. 1 Prawa zamówień publicznych wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia. Umowa konsorcjum ma umożliwić Wnioskodawcy udział w przetargu, którego warunków sam Wnioskodawca nie spełnia.

Wnioskodawca bywa Liderem Konsorcjum - nie jest to jednak regułą. Umowy konsorcjum są skonstruowane rozmaicie - zasadniczo nie precyzują udziału procentowego Wykonawców - członków konsorcjum w realizacji przedsięwzięcia. W załączniku lub treści umowy wskazuje się, jaki zakres rzeczowy zadania inwestycyjnego będzie realizowany przez poszczególnych wykonawców. W ostatnim czasie jednak Wnioskodawca zawarł umowę, która zawiera w treści wyliczenie procentu zakresu rzeczowego robót przypadające na poszczególnych wykonawców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne