Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2010, sygn. IBPBII/1/436-324/09/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-324/09/MCZ
1. Kiedy powstał obowiązek podatkowy przy nabyciu w spadku akcji?
2. Jaką wartość spadku należy podać w zeznaniu podatkowym?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 09 grudnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 11 grudnia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia w spadku prawa do nabycia akcji pracowniczych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 grudnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia w spadku prawa do nabycia akcji pracowniczych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny :
W dniu 01 marca 2008r. zmarł ojciec wnioskodawcy. W chwili śmierci ojciec wnioskodawcy nie posiadał akcji żadnej ze spółek, jednak od 21 lipca 1997r. znajdował się na liście osób uprawnionych do nabycia akcji spółki S.A. . Wnioskodawca jako uprawniony spadkobierca w dniu 18 sierpnia 2009r. podpisał umowę z przedstawicielem Skarbu Państwa o nieodpłatnym nabyciu 4875 akcji zwykłych na okaziciela serii A1 spółki S.A. - każda o wartości nominalnej 1 złoty. Nabyte akcje są zdematerializowane i oznaczone w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. i zapisane na rachunku papierów wartościowych zbywającego (Skarbu Państwa) prowadzonym w ramach rejestru Sponsora Emisji akcji przez S.A. Ze względu na ustawowe ograniczenie zbywalności, akcje te nie zostały wprowadzone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A.(GPW). Akcje te zostaną wprowadzone do obrotu na GPW po ustaniu ustawowych ograniczeń ich zbywalności czyli po 01 lipca 2010r. Dematerializacja akcji oznacza, że akcje te nie mają formy dokumentu i istnieją jedynie w postaci zapisu na rachunku papierów wartościowych. Zgodnie z właściwymi przepisami prawa przeniesienie akcji zwykłych serii A1 S.A. (akcji zdematerializowanych) na nabywającego nastąpi dopiero z chwilą dokonania odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych nabywającego nie zaś w momencie podpisania przez nabywającego umowy zbycia akcji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty