03.12.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2010, sygn. ITPP2/443-973/10/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-973/10/EB

W przypadku otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania należności, pod warunkiem, iż wywóz towarów nastąpi w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania należności. Jeżeli Spółka wystawi fakturę, wykaże w deklaracji VAT-7, a do wywozu towaru nie dojdzie w ww. terminie, Spółka obowiązana jest do dokonania korekty deklaracji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonania korekty deklaracji VAT-7 w odniesieniu do otrzymanych zaliczek na poczet sprzedaży eksportowej, w sytuacji nie wystąpienia tej sprzedaży w ciągu 6 miesięcy od dnia ich otrzymania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2010 r. złożono wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokonania korekty deklaracji VAT-7 w odniesieniu do otrzymanych zaliczek na poczet sprzedaży eksportowej, w sytuacji nie wystąpienia tej sprzedaży w ciągu 6 miesięcy od dnia ich otrzymania.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej jest produkcja elementów do konstrukcji obiektów namiotowych. W ramach tej działalności realizowane są zamówienia dla kontrahentów również spoza Unii Europejskiej. Ze względu na fakt, iż jest to produkcja dostosowana do indywidualnych zamówień, a produkt finalny odpowiada parametrami tylko wymogom konkretnego kontrahenta, możliwości odsprzedaży gotowego produktu innemu nabywcy są bardzo ograniczone. W związku z dużym ryzykiem finansowym, przed uruchomieniem produkcji zamówionej konstrukcji, wymagana jest wpłata zaliczki na poczet dostawy eksportowej. Termin realizacji zamówienia, z przyczyn leżących zarówno po stronie zamawiającego, jak i sprzedającego, może ulegać zarówno skróceniu jak i wydłużeniu w stosunku do kontraktu i mieścić się w okresie sześciu miesięcy od wpływu zaliczki na poczet dostawy lub znacznie ten termin przekraczać. Precyzyjne określenie daty wywozu towaru jest w momencie otrzymania zaliczki niemożliwe. Na otrzymane zaliczki związane z eksportem wystawiane są faktury zaliczkowe i wykazywane ze stawką podatku 0% w deklaracji za odpowiedni okres rozliczeniowy. Następnie, gdy przed upływem sześciu miesięcy dojdzie do wywozu towaru poza Unię Europejską i skompletowane zostaną potwierdzające ten fakt dokumenty, wartość dostawy pomniejszoną o wykazaną wcześniej zaliczkę, ujmuje się w deklaracji rozliczeniowej za odpowiedni okres rozliczeniowy. W przypadku gdy do wywozu towaru nie dojdzie w ciągu sześciu miesięcy od otrzymania zaliczki, którą wykazano w deklaracji rozliczeniowej ze stawką 0%, deklaracja ta będzie korygowana poprzez wyzerowanie konkretnej zaliczki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne