Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2010, sygn. ITPB2/415-779/10/MU, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-779/10/MU
Zwolnienie z opodatkowania dochodu ze sprzedaży uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2010 r. (data wpływu 23 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 listopada 2010 r. (data wpływu 8 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 2 listopada 2010 r. (data wpływu 8 listopada 2010 r.).
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
W 1984 r. otrzymała Pani wspólnie z mężem przydział spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego. W dniu 22 października 2007 r. nastąpiło ustanowienie odrębnej własności tego lokalu i przeniesienie własności na rzecz Pani i męża. Przedmiotowy lokal nabyty został o majątku wspólnego. Z własnością tego lokalu związany jest udział w nieruchomości wspólnej stanowiącej prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności części budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Z treści aktu wynika, że klatki schodowe, pralnie, suszarnie, piwnice, pomieszczenia w których znajdują się zawory główne i liczniki nie podlegają wliczeniu do powierzchni użytkowej dla określenia udziału we współwłasności nieruchomości stanowią część wspólną nieruchomości. Z uwagi na rozwiązanie Pani małżeństwa przez rozwód, w dniu 2 lipca 2010 r. sprzedała Pani wraz z mężem przedmiotowy lokal mieszkalny w celu dokonania podziału uzyskanych ze sprzedaży środków. W cenie nie wyodrębniono jaka część stanowi zapłatę za udział w prawie wieczystego użytkowania gruntu oraz za udział w częściach wspólnych budynku jak: piwnice, klatki schodowe, dach itp. W lokalu tym zamieszkiwała Pani i była zameldowana na pobyt stały w latach 1984 2010. W związku z tym uważa Pani, że na mocy art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. spełniła warunki do skorzystania z ulgi meldunkowej przewidzianej dla osób, które nabyły lokal mieszkalny po 1 stycznia 2007 r. na co złożyła Pani stosowne oświadczenie w urzędzie skarbowym. Jednakże podczas załatwiania powyższej sprawy w urzędzie skarbowym uzyskała Pani informację, że zwolnienie z podatku obejmuje wyłącznie lokal, natomiast od wartości udziału w gruncie będzie Pani zobowiązana zapłacić podatek dochodowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty