Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2010, sygn. ITPB1/415-807/10/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-807/10/MR
Czy działalność realizowana przez osobę będącą rezydentem Stanów Zjednoczonych i nie przebywającą w Polsce w okresach określonych postanowieniami ust. 2 art. 15 Umowy a polegającą na współpracy w redagowaniu czasopisma i organizowaniu konferencji naukowych można uznać jako działalność wykonywaną w ramach "wolnych zawodów" w rozumieniu ust. 3 art. 15 Umowy i zwolnić z opodatkowania w Polsce?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2010 r. (data wpływu 17 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą należności rezydentowi Stanów Zjednoczonych - jest prawidłowe, o ile Wnioskodawca dysponuje w momencie wypłaty certyfikatem rezydencji potwierdzającym miejsce zamieszkania osoby zagranicznej.
UZASADNIENIE
W dniu 17 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą należności rezydentowi Stanów Zjednoczonych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest m.in. wydawcą czasopism oraz organizatorem konferencji. W ramach realizacji tych przedsięwzięć współpracuje z osobami, które nie są rezydentami podatkowym RP. Dotyczy to m.in. osoby która przebywając w Stanach Zjednoczonych uczestniczy w pracach redakcyjnych pełniąc funkcję managing editor, wydawanego w Polsce czasopisma anglojęzycznego oraz współpracuje w organizacji konferencji tego czasopisma w Polsce. W zamian ww. czynności otrzymuje od Wnioskodawcy wynagrodzenie. Problem polega na braku jednoznacznej odpowiedzi, czy w takiej sytuacji, biorąc pod uwagę postanowienia umowy międzynarodowej ze Stanami Zjednoczonymi Wnioskodawca powinien jako płatnik pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20%, czy też jest to wynagrodzenie zwolnione z takiego podatku. Artykuł 15 Umowy stanowi, że dochód osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z wykonywania wolnego zawodu lub innej samodzielnej działalności może być opodatkowany przez to Umawiające się Państwo. Poza wyjątkami przewidzianymi w ustępie 2 taki dochód będzie zwolniony od opodatkowania przez drugie Umawiające się Państwo. Pkt 2 wprowadza wyłączenia z prawa zaniechania opodatkowania stanowiąc, że dochód wymieniony w punkcie 1, uzyskany przez osobę fizyczną mającą miejsce zamieszkania w jednym z Umawiających się Państw z wykonywania wolnego zawodu o samodzielnym charakterze w drugim Umawiającym się Państwie może być opodatkowany przez drugie Umawiające się Państwo, jeżeli osoba fizyczna przebywa w tym drugim Umawiającym się Państwie przez okres lub okresy, sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego. Umowa wprowadza również wyjaśnienie pojęcia "wolny zawód". Określenie "wolny zawód" obejmuje między innymi samodzielne wykonywanie działalności naukowej, literackiej, jak również samodzielną działalność lekarzy, adwokatów, inżynierów, architektów, lekarzy dentystów, dziennikarzy i innych. Postanowienia umowy zawierają nieostre sformułowania " pojęcie wolny zawód obejmuje między innymi" oraz zawiera poprzez użycie pojęcia "innych" otwarty katalog zawodów, którym ewentualnie przysługiwałoby prawo do korzystania z przywileju nieopodatkowania wynagrodzenia w Polsce. Jednocześnie osoba o której mowa nie wypełnia przesłanek pkt 2 ww. artykułu i nie przebywa w Polsce przez okres lub okresy, sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty