18.10.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2010, sygn. ITPB2/415-693/10/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-693/10/TJ

Zwolnienie od podatku wartości świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2010 r. (data wpływu 19 lipca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 października 2010 r. (data wpływu 8 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku wartości świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 7 października 2010 r. (data wpływu 8 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku wartości świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Spółka z o.o.) zatrudnia pracowników z różnych części kraju, czasem położonych w znacznej odległości od siedziby Spółki. W związku z tym Spółka wynajmuje niektórym pracownikom mieszkania oraz je opłaca. Spółka jest też stroną umów najmu takich mieszkań. Za pracowników ponoszone są następujące koszty: czynsz, opłaty do spółdzielni/zarządcy nieruchomości, media związane z tymi mieszkaniami (energia, gaz, itd.), opłaty za telewizję kablową. Pracownicy mieszkają po kilku w jednym wynajmowanym mieszkaniu. Każdy ma do dyspozycji jeden z pokoi (na wyłączność), oraz do wspólnego korzystania kuchnię, łazienkę i ewentualnie wspólny pokój z telewizorem. W uzupełnieniu wniosku wyjaśniono, że wyliczając zaliczkę na podatek dochodowy pracownikom, dla których wynajmowane są mieszkania, stosuje się podwyższone koszty uzyskania przychodu, wymienione w art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidziane dla osób, których miejsce zamieszkania położone jest poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy (siedziba Spółki). Spółka wyjaśnia, że postępowanie takie związane było z brakiem pewności, czy pracownikom tym przysługuje zwolnienie z opodatkowania, związane z wyżej opisaną sytuacją. Dokonując obliczenia podatku Spółka nie pomniejszała przychodu o wartość świadczeń pracowników związanych z wynajęciem dla nich mieszkań, w związku z czym stosowane były podwyższone koszty uzyskania przychodu. Jednocześnie Spółka wyjaśnia, że wyliczając zaliczkę na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych nie będzie już uwzględniać podwyższonych kosztów uzyskania przychodu, ponieważ pouczeni przez nią pracownicy, aby skorzystać ze zwolnienia będącego przedmiotem niniejszego zapytania, już zrezygnowali z podwyższonych kosztów, składając Spółce stosowne oświadczenia w tym zakresie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne