11.05.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.05.2010, sygn. ITPP3/443-54/10/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-54/10/JK

W przypadku podmiotu prowadzącego skład podatkowy przedłożenie naczelnikowi urzędu celnego zabezpieczenia generalnego w celu odnotowania obciążenia zabezpieczenia z tytułu produkcji piwa powinno nastąpić z chwilą, w której w stosunku do produkowanego wyrobu akcyzowego (piwa) w składzie podatkowym może powstać zobowiązanie podatkowe w akcyzie. Moment ten, w przedstawionej we wniosku sytuacji, następuje na etapie produkcji piwa, gdy podmiot uzyskuje brzeczkę i można dokonać obliczenia kwot mogących powstać zobowiązań podatkowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2010 r. (data wpływu 1 kwietnia 2010 r.) zmienione pismem z dnia 28 kwietnia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku akcyzowego w zakresie odnotowania obciążenia zabezpieczenia generalnego kwotą zobowiązania podatkowego z tytułu produkcji piwa jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie odnotowania obciążenia zabezpieczenia generalnego kwotą zobowiązania podatkowego z tytułu produkcji piwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność polegającą na produkcji, magazynowaniu i sprzedaży piwa we własnym składzie podatkowym. Produkcja piwa odbywa się w następujących etapach: I produkcja brzeczki piwnej (na warzelni), II, III fermentacja, leżakowanie i dojrzewanie/dofermentowanie brzeczki w tankofermentatorach, IV filtracja i rozcieńczanie, V rozlew. Wyrób gotowy w postaci piwa powstaje w IV etapie, w którym oznaczana jest ostateczna zawartość alkoholu oraz zawartość ekstraktu rzeczywistego dla ustalenia stopnia Plato. Naczelnik urzędu celnego obciąża generalne zabezpieczenie akcyzowe po zakończeniu I etapu produkcji tzn. po wyprodukowaniu brzeczki na warzelni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne