Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2009, sygn. ILPP1/443-1161/09-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1161/09-2/MK
Stawka podatku VAT na czynność druku książek i czasopism sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 22.11 oraz 22.13 z własnych materiałów obejmująca przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 22 września 2009 r. (data wpływu 24 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na produkcję książek i czasopism jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na produkcję książek i czasopism.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka zajmuje się produkcją poligraficzną polegającą m. in. na wytwarzaniu metodami poligraficznymi książek i czasopism, oznaczonych odpowiednio symbolami PKWiU ex 22.11 i 22.13. Na zlecenie wydawców drukarnia dokonuje procesu produkcyjnego składającego się z wielu różnorodnych czynności, w wyniku których powstaje gotowy wyrób: książka lub czasopismo posiadające symbol ISBN lub ISSN. Do jego wytworzenia spółka zużywa materiały (papier, karton, farby, kleje itp.) stanowiące jej własność. Zamawiającymi książki lub czasopisma są podmioty posiadające prawo do rozpowszechniania dzieła na różnych polach eksploatacji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich i prawach pokrewnych (t. j. Dz. u. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.). w wyniku procesu produkcyjnego Spółki powstaje nowe dobro materialne przeznaczone już bez dalszych procesów technologicznych wprost do ostatecznego odbiorcy. Spółka dysponując wykonanym nakładem książek lub czasopism stawia wykonany produkt do dyspozycji zamawiającego (wydawcy), przekazując jednocześnie prawo do dysponowania nim. Przedmiotem dostawy jest przeniesienie na wydawcę (zamawiającego) prawa do rozporządzania jak właściciel produktem materialnym (towarem) w postaci wydrukowanej książki lub czasopisma. Drukarni nie przysługują prawa autorskie do wykonanego dzieła, przysługują one zamawiającemu lub samemu autorowi. Spółka nie dysponując prawem autorskim nie dokonuje ich sprzedaży na żadnym z pól eksploatacji, lecz realizuje jedynie dostawę towarów w postaci materialnej, przenosząc w tym zakresie odpłatnie prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Spółka wystawia przy tym fakturę VAT określając w niej przedmiot sprzedaży jako książka PKWiU 22.11 lub czasopismo PKWiU 22.13. Nabywca kupując wydrukowaną przez Spółkę książkę lub czasopismo staje się jej właścicielem bez względu na to, jaki posiada zakres uprawnień w sferze autorskich praw majątkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty