20.11.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.11.2009, sygn. ILPB3/423-605/09-6/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-605/09-6/KS

Czy wypłacona kwota 240.000,00 euro będzie dla podatnika kosztem uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 03 sierpnia 2009 r. (data wpływu 06.08.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismami z dnia 28 października 2009 r. (data wpływu 02.11.2009 r.) oraz z dnia 12 listopada 2009 r. (data wpływu 16.11.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w 2003 r. podpisał umowę na przygotowanie napisanie wysoce specjalistycznego oprogramowania oraz przekazanie licencji uprawniającej do korzystania z programów komputerowych systemu, składającego się z archiwum, portalu internetowego, integracji z systemem redakcyjnym, rozszerzenia archiwum oraz uzupełnienia funkcjonalności portalu internetowego. Ze względu na złożony przedmiot umowy, przewidywała ona, iż nabywca zobowiązany był do efektywnej współpracy z Wnioskodawcą przy jej wykonywaniu, przekazywaniu dokumentów, wyjaśnień, informacji, zapewnienia osób, urządzeń i sprzętu komputerowego. W tym zakresie, nabywca stworzył grupę wysoko kwalifikowanych pracowników, których praca polegała na współpracy z Wnioskodawcą przy wdrażaniu projektu przedmiotu umowy. Zgodnie z umową, nabywca dokonywał odbiorów, w oparciu o właściwe protokoły, wykonywanych przez Wnioskodawcę, kolejnych etapów prac programowo wdrożeniowych. W protokołach nie wskazano wad w dostarczonym oprogramowaniu. Nabywca przez cały okres trwania umowy uczestniczył w wykonywanych pracach oraz korzystał z dostarczonego oprogramowania. Na bieżąco świadczone były również konsultacje serwisowe. W oparciu o wykonane usługi, Wnioskodawca wystawił faktury na łączną kwotę 3.023.003,30 PLN. W trakcie realizacji prac programistycznych, nabywca dokonał zmian szczegółowej specyfikacji opisującej precyzyjnie funkcjonalność tworzonego systemu. Ponieważ fakt uzgodnienia szczegółowej specyfikacji jest nie tylko warunkiem, ale i podstawą prac, Wnioskodawca wstrzymał realizację projektu. W trakcie prowadzonych negocjacji ustalono, iż Wnioskodawca dokona zapłaty na rzecz nabywcy kwoty 260.000,00 euro tytułem zwrotu części kosztów poniesionych przez nabywcę na dokonanie we własnym zakresie zmian programistycznych w dostarczonym przez Niego oprogramowaniu oraz zwrotu części kosztów poniesionych przez nabywcę na oddelegowanie własnych pracowników do realizacji projektu. Umowa w pozostałym niezrealizowanym zakresie została rozwiązana.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne