Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2009, sygn. ILPP1/443-929/09-2/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-929/09-2/BD
Wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci środków trwałych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uznanie za odpłatną dostawę, ustalenie podstawy opodatkowania, prawo do odliczenia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2009 r. (data wpływu: 7 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za odpłatną dostawę wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej oraz sposobu dokumentowania tej czynności - jest:
- prawidłowe w części dotyczącej uznania za odpłatną dostawę wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej,
- nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości wystawienia jednej faktury VAT.
UZASADNIENIE
W dniu 7 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za odpłatną dostawę wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej oraz sposobu dokumentowania tej czynności.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowych, wybudowanych na tych nieruchomościach budynków oraz niezbędnej infrastruktury.
Spółka zamierza zawiązać spółkę osobową (np. komandytową), której przedmiotem działalności będzie m. in. obrót nieruchomościami (dalej: SpK), w której zostanie wspólnikiem (komandytariuszem). Spółka zamierza dokonać wyodrębnienia własności lokali (mieszkalnych oraz niemieszkalnych) znajdujących się w posiadanych przez Spółkę budynkach oraz wnosić poszczególne lokale, grupy tych lokali, całe budynki lub grupy budynków, wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej lub alternatywnie całość lub część posiadanych przez Spółkę nieruchomości gruntowych (dalej określane łącznie jako Nieruchomości) jako wkład do SpK.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty