12.10.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.10.2009, sygn. IBPBI/1/415-606/09/RM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-606/09/RM

Skutki podatkowe wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 22 lipca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca był wspólnikiem spółki cywilnej, którą następnie przekształcono w spółkę jawną. Przez wiele lat spółka generowała straty, które wspólnicy musieli pokrywać z majątków odrębnych od majątku spółki, inaczej mówiąc z własnej kieszeni.

W dniu 04 czerwca 2009 r. wnioskodawca wystąpił ze spółki, co spowodowało:

  1. sporządzenie remanentu na dzień tego wystąpienia, zgodnie z przepisami w zakresie sposobu prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów obowiązującej w tym dniu,
  2. wypłatę wnioskodawcy należnej mu zgodnie z umową spółki części majątku spółki, którym spółka dysponowała w dniu jego wystąpienia.

Ze względu na trudną sytuację finansową spółki, z której wystąpił wnioskodawca, przyjęto, że wypłata należnej wnioskodawcy części majątku nastąpi w ratach, co nastąpiło w formie uchwały. Wypłata odbywa się w pieniądzu. Nadmienia się, że wystąpienie wnioskodawcy ze spółki jawnej nie spowodowało jej rozwiązania, ogół praw i obowiązków występującego wnioskodawcy przejęli nowi wspólnicy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne