Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2009, sygn. IBPBII/2/415-1013/09/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1013/09/MM
Czy podatnik prawidłowo ustalił wartość początkową środka trwałego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 24 sierpnia 2009r.), uzupełnionym w dniu 19 października 2009r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej lokalu użytkowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 sierpnia 2009r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej lokalu użytkowego.
W związku z brakami formalnymi wniosku, pismem z dnia 06 października 2009r. Znak: IBPB I/1/415-693/09/ZK wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 19 października 2009r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W dniu 13 grudnia 2001r. wnioskodawczyni nabyła w drodze kupna nieruchomość lokalową. Nieruchomość nabyła jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej. Lokal ma charakter użytkowy. W dniu nabycia nieruchomości jej stan techniczny uniemożliwiał jej użytkowanie. Z uwagi na fakt, że nieruchomość jest położona w atrakcyjnym miejscu postanowiła wykonać niezbędne prace przystosowujące lokal do użytkowania. W 2003r. przeprowadzono remont w postaci wymiany stolarki okiennej, drzwiowej, posadzek, instalacji, armatury i przyrządów sanitarnych. Bez dokonania tych prac lokal byłby niezdatny do użytku, nie mógłby stanowić lokalu przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej. Po przeprowadzeniu prac, w wyniku których lokal uzyskał pełną wartość użytkową wnioskodawczyni zdecydowała się przeznaczyć go pod wynajem. Obecnie lokal użytkowy jest wynajmowany osobie fizycznej, która prowadzi w nim działalność usługową. Wnioskodawczyni chce przyjąć lokal do ewidencji środków trwałych. Za wartość początkową środka trwałego przyjęła cenę jaką by uzyskała za lokal w przypadku jego zbycia w drodze sprzedaży w dacie przyjęcia go do ewidencji środków trwałych. Chcąc zachować najwyższą staranność zleciła ustalenie wartości początkowej środka trwałego rzeczoznawcy majątkowemu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty