11.12.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.12.2009, sygn. ITPP1/443-843/09/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-843/09/AP

Jaką stawkę zastosować do sprzedaży miejsca postojowego wewnątrz budynku, miejsca parkingowego na zewnątrz oraz prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego?

INTERPRETACJA INDWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2009 r. (data wpływu 14 września 2009 r.), uzupełnionym w dniu 30 listopada 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym wewnątrz budynku, miejsca parkingowego na zewnątrz budynku oraz prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym wewnątrz budynku, miejsca parkingowego na zewnątrz budynku oraz prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Przedmiotem prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej jest budowa i sprzedaż lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych wraz z przynależnymi do nich pomieszczeniami (piwnicą, komórką), udziałem we własności nieruchomości oraz miejscem postojowym, które znajduje się w podziemnej kondygnacji budynku, miejscem parkingowym na zewnątrz budynku, oraz prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Powyższa sprzedaż objęta jest jednym aktem notarialnym. Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym w wielostanowiskowym garażu wewnątrz budynku następuje łącznie, bowiem jest integralnie związane z prawem własności do lokalu mieszkalnego i nie może być samodzielnym przedmiotem obrotu. Nie ma więc możliwości nabycia (a więc i zbycia) lokalu bez prawa do korzystania z miejsca postojowego. Kondygnacja podziemna budynku mieszkalnego, aktualnie realizowanego zawiera 24 miejsca postojowe dla samochodów osobowych, odpowiednio ponumerowane. Wyodrębnione miejsca w wielostanowiskowej hali garażowej nie mogą być przedmiotem odrębnej umowy sprzedaży, gdyż nie stanowią samodzielnych lokali użytkowych wydzielonych trwałymi ścianami izb w obrębie budynku. Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z pomieszczeniem przynależnym, tj. piwnicą i komórką oraz udział w nieruchomości gruntowej wspólnej dokonuje się ze stawką VAT 7%, natomiast dla miejsca postojowego wewnątrz budynku, miejsca parkingowego na zewnątrz budynku oraz prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego, stosuje się stawkę 22% VAT. W umowach sprzedaży mieszkania, a następnie akcie notarialnym kwota transakcji określana jest w wartości brutto, tj. czyli obejmuje wszystkie elementy transakcji. Natomiast na fakturze VAT składniki dostawy są rozdzielane i opodatkowane stawkami VAT 7% i 22%:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne