18.11.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.11.2009, sygn. ITPP2/443-703/09/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-703/09/AD

Czy nieruchomość objęta księgą wieczystą, sprzedana w toku egzekucji sądowej, będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2009 r. (data wpływu 28 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 4 listopada 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieruchomości sprzedanej w toku egzekucji sądowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 4 listopada 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieruchomości sprzedanej w toku egzekucji sądowej.

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan egzekucję z nieruchomości, objętej księgą wieczystą - działka nr 17/9, na której posadowione są budynki (kurniki, biura, magazyny) wybudowane w latach 1981-1983. W związku z informacją, że dłużnik prowadził działalność gospodarczą na terenie nieruchomości wezwał go Pan do złożenia oświadczenia, czy jej sprzedaż w drodze licytacji będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Dłużnik złożył oświadczenie, że sprzedaż ta nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem. Oświadczył, że będąc podatnikiem podatku od towarów i usług prowadził działalność gospodarczą, którą zakończył i rozliczył się z urzędem skarbowym na podstawie art. 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Wszystkie budynki usytuowane na nieruchomości były wykorzystywane do prowadzenia działalności, jednakże część biura jest wykorzystywana przez dłużnika, jako mieszkanie. W stosunku do przedmiotowej nieruchomości nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku, przy jej nabyciu. W związku z budową budynków poniósł nakłady przewyższające 30% ich wartości początkowej, jednak nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Materiały na ulepszenie nieruchomości dłużnik nabywał od syndyków z upadających firm i nie były one dokumentowane fakturami, ani innymi dokumentami. Wskazał Pan, że dłużnik nie pamięta dat, kiedy dokonywał ulepszenia, nie ma także na ten temat żadnej dokumentacji. W celu dokładnego zbadania sprawy zwrócił się Pan do urzędu skarbowego z następującymi pytaniami: czy podatnik jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, czy ww. nieruchomość znajduje się w aktach wymiarowych podatku od towarów i usług, czy przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku i czy skorzystał z tego uprawnienia. Uzyskał Pan odpowiedź, że dłużnik prowadził działalność gospodarczą pod nazwą Zakład Produkcyjno-Handlowy () od dnia 27 września 1993 r. do 1 listopada 2008 r. (likwidacja działalności gospodarczej). W tym okresie był podatnikiem podatku od towarów i usług, a ostatnią deklarację złożył w październiku 2008 r. Stwierdzono także, że sama konstrukcja deklaracji VAT-7 nie pozwala na odpowiedź, czy podatnik korzystał lub nie z prawa do odliczenia podatku. Ustalił Pan również, na podstawie operatu szacunkowego, sporządzonego przez biegłą sądową, że nieruchomość stanowi działkę geodezyjną nr 17/9 o pow. 2.51 ha użytkowaną jako rola, która zabudowana jest budynkami gospodarczymi. W odpisie księgi wieczystej istnieje zapis, że nieruchomość została nabyta w dniu 2 marca 1993 r. w drodze umowy sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne