28.10.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.10.2009, sygn. ITPB2/415-661/09/MU, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-661/09/MU

Zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 31 lipca 2009 r. (data wpływu 3 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 21 lipca 2008 r. (umowa przedwstępna 3 lipca 2008 r.) dokonała Pani zbycia lokalu mieszkalnego zakupionego w dniu 18 maja 2005 r. W terminie 14 dni od zbycia nieruchomości zgłosiła się Pani do Urzędu Skarbowego celem rozliczenia transakcji, gdzie po wstępnej weryfikacji dokumentów uzyskała informację, że brakuje 3000 zł do zamknięcia pełnej kwoty sprzedaży i że w ciągu 2 lat może dołączyć do rozliczenia koszty remontu, który planuje przeprowadzić. W związku z tym, złożyła Pani stosowne oświadczenie w Urzędzie Skarbowym. W dniu 23 czerwca 2009 r. zgłosiła się ponownie do Urzędu Skarbowego, gdzie po kolejnym sprawdzeniu złożyła wymagane dokumenty. Po tygodniu otrzymała Pani telefon, iż jedna z umów kredytowych nie zostanie uwzględniona, gdyż jest to kredyt refinansowy. W związku z tym musi Pani uiścić zryczałtowany podatek w wysokości 10% tj. około 12.000 zł. Uważa Pani, iż ww. umowa kredytowa służyła przeniesieniu aktualnego zadłużenia na nieruchomości z banku do banku ponieważ otrzymała lepsze oprocentowanie. Waluta także nie uległa zmianie. Kredyt również nie miał charakteru refinansowego ponieważ nie zostały zwrócone środki, które wcześniej wpłacała w ratach, nastąpiło tylko przeniesienie aktualnego zadłużenia. Wskazuje Pani, iż z treści umowy wyraźnie wynika co jest przedmiotem kredytowania, a jest to niewątpliwie cel mieszkaniowy. Ponadto zauważa, że druga umowa kredytowa tego samego banku została uwzględniona mimo tej samej konstrukcji, gdzie również był wyraźnie określony przedmiot kredytowania. Nadmienia Pani, iż sprzedaż mieszkania nie byłaby możliwa, gdyby nie zostały spłacone obie umowy kredytowe, które ciążyły na hipotece tego mieszkania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne