Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2009, sygn. ITPB3/423-500/09/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-500/09/PS
Dotyczy możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2009 r. (data wpływu 7 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 września 2009 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 27 maja 2009 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenia Spółki podjęło uchwalę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji publicznej o kwotę od 0,06 do 9 960 000 zł poprzez emisje od 1 do 166 000 000 akcji serii C o wartości nominalnej 0,06 zł każda z zachowaniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy i wyznaczeniem proponowanego dnia poboru na 25 września 2009 roku oraz upoważnienia Zarządu Spółki do podjęcia działań zmierzających do dematerializacji praw do akcji serii C oraz akcji serii C w depozycie papierów wartościowych prowadzonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S. A. i do podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia praw do akcji serii C, a następnie akcji serii C do obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych S. A. Dzięki emisji akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych Spółka chciała pozyskać kapitał, który miał być przeznaczony na inwestycje w rzeczowy majątek trwały. W związku z tym, Spółka poniosła wydatki, miedzy innymi na obsługę prawą, sporządzenie projektu prospektu emisyjnego, podatek od czynności cywilnoprawnych i opłatę notarialną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty