Interpretacja indywidualna z dnia 30.12.2008, sygn. IPPB3/423-1387/08-4/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1387/08-4/KB
Czy Spółka ma prawo, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ponoszone wydatki związane z procesem sądowym, w tym zwrot Stronie kosztów postępowania procesowego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.09.2008r. (data wpływu 25 września 2008r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie kosztów uzyskania przychodów, uzupełnionym pismem z dnia 18 grudnia 2008 r. (data wpływu 22 grudnia 2008r.), na wezwanie tut. Organu Nr IPPB3/423-1387/08-2/KB z dnia 09.12.2008r. (wezwanie z dnia 28.11.2008r. wysłane na adres zamieszkania reprezentującej Spółkę Pani ...... wskazany w treści dołączonego we wniosku pełnomocnictwa z dnia 04.03.2008r., nie zostało przez nią podjęte)- jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 września 2008r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przestawiony następujący stan faktyczny:
Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży prasy oraz artykułów pozaprasowych na terenie całej Polski. W ramach prowadzonej działalności dokonuje nabycia (sprzedaży) towarów i usług od różnych dostawców (nabywców). Istnieją przypadki, w których dochodzi do sporu między Spółką a dostawcą (nabywcą) np. z powodu dostawy towarów lub świadczenia usług niezgodnie z ustaleniami wynikającymi z umowy (opóźnienia w dostawie, wadliwy towar, złe wykonanie usługi, uchylanie się od płatności itp.) W razie powstania sporu pomiędzy Stronami, Spółka podejmuje starania mające na celu rozwiązanie sporu polubownie. W przypadku braku porozumienia Stron, wszelkie spory związane z nienależytym wykonywaniem umów kierowane są na drogę sądową przez Spółkę bądź dostawcę (nabywcę). W prowadzonych w tym zakresie sprawach sądowych Spółka może występować zarówno w charakterze dłużnika jak i wierzyciela. Wystąpienie na drogę sądową jest wpisane w ryzyko prowadzonej działalności gospodarczej. Podobna sytuacja ma miejsce, w przypadku sporów z pracownikami Spółki. Pracownicy pozywają Spółkę w związku z nieprawidłowym (wadliwym) rozwiązaniem umowy o pracę. Wówczas sprawy toczą się przed Sądem Pracy. W związku z toczącymi się postępowaniami Spółka ponosi koszty m.in.: opłat sądowych, dojazdów, zastępstwa procesowego itp. Ponadto w sytuacji, gdy Spółka przegrywa proces, Sąd zasądza od Spółki na rzecz drugiej Strony zwrot kosztów postępowania procesowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty