Interpretacja indywidualna z dnia 02.12.2008, sygn. IPPB2/415-1302/08-2/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-1302/08-2/MG
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.09.2008 r. (data wpływu 08.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnego przeniesienia własności samochodu osobowego, jako rzeczowej formy wynagrodzenia pracownika - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 08.09.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnego przeniesienia własności samochodu osobowego, jako rzeczowej formy wynagrodzenia pracownika.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółką z o.o. rozpoczęła działalność w marcu 1994 r. (firma handlowa - sprzedaż towarów w zakresie stomatologii i techniki dentystycznej). Spółka jest firmą córką firmy zagranicznej - , która jest jedynym udziałowcem. Zgodnie z zapisami w umowie Spółki zarząd jest jednoosobowy, a prezes zarządu jest jednocześnie dyrektorem zarządzającym. Od marca 1994 r. funkcje te nieprzerwanie, aż do dnia 31 października 2007 r. pełnił Pan K N. (zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w roku 2007 osiągnął wiek emerytalny). W dniu 31 października 2007 r. uchwałą zgromadzenia wspólników został odwołany z funkcji prezesa zarządu, a następnie również w tym dniu zostało zawarte pomiędzy spółką a Panem N. porozumienie o rozwiązaniu dotychczasowej umowy o pracę, zmieniające warunki zatrudnienia w zakresie stanowiska oraz określono termin rozwiązania umowy o pracę na dzień 31.12.2008 r. W porozumieniu zawarte zostało też następujące postanowienie: § 7 strony ustalają, że ostatniego dnia trwania umowy o pracę (tj. 31.12.2008 r.) Pan Dr N. uzyska od spółki jednorazowy bonus, polegający na nieodpłatnym przeniesieniu własności samochodu osobowego marki M B B 2.. C.., rok produkcji 2007, kolor czarny, nr silnika..., nr nadwozia... Spółka odprowadzi należną zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, jak również odpowiednie składki ZUS naliczając je od wartości ww. bonusu, określonej na dzień przeniesienia jego własności. Jeżeli przeniesienie własności ww. bonusu będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ww. zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych, jak również odpowiednie składki ZUS zostaną naliczone od wartości ww. bonusu, powiększonej o ustawowy podatek od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty