26.09.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2008, sygn. IP-PB3-423-973/08-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3-423-973/08-2/MS

Czy kosztem sprzedaży nieruchomości będzie jej wartość określona w Umowie SPK? Czy koszt uzyskania przychodu przy zbyciu nieruchomości zostanie uwzględniony zgodnie z udziałem w zyskach i stratach SPK, wynikającym z Umowy SPK? Czy częściowy zwrot wkładu wniesionego do SPK wynikający ze zmniejszenia wartości wkładów, jak również całkowity zwrot wkładu wynikający z wystąpienia wspólnika z SPK lub rozwiązania SPK nie stanowi dochodu dla Wnioskodawcy do wysokości odpowiadającej wartości wkładu określonego w Umowie SPK? Czy kosztem sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika w SPK będzie wartość wkładu określona w Umowie SPK, tj. że kosztem sprzedaży w tym wypadku będzie wartość nieruchomości określona w Umowie SPK?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19.06.2008r.(data wpływu 27.06.2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w spółce komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.06.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w spółce komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości oraz właścicielem posadowionych na niej budynków. Ponadto, Wnioskodawca posiada inne środki trwałe (maszyny i urządzenia) oraz prowadzi działalność w zakresie wynajmu nieruchomości oraz innych środków trwałych na podstawie umów zawartych ze swoimi kontrahentami. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca planuje założyć z innymi podmiotami spółkę komandytową (SPK) oraz wnieść do SPK wkład w postaci nieruchomości (Aport). Wartość Nieruchomości na potrzeby Aportu zostanie określona w umowie spółki komandytowej (Umowa SPK) na poziomie wartości rynkowej nieruchomości ustalonej na podstawie wyceny dokonanej przez biegłego rzeczoznawcę. Następnie SPK zamierza sprzedać nieruchomość wniesioną do niej tytułem wkładu oraz przenieść na wspólników środki uzyskane z jej sprzedaży w drodze zmiany Umowy SPK poprzez zmniejszenie wartości wkładów i zwrot wkładu w części dotyczącej zmniejszenia lub w drodze wystąpienia wspólnika z SPK lub ewentualnie rozwiązania SPK i zwrotu całego wkładu. Alternatywnie, Wnioskodawca sprzeda ogół praw i obowiązków wspólnika w SPK podmiotowi trzeciemu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne