30.06.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.06.2008, sygn. IP-PB3-423-531/08-3/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3-423-531/08-3/MS

oznaczone nr 3 i 4:

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28.03.2008r. (data wpływu 31.03.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w części dotyczącej skutków podatkowych w momencie wystąpienia ze spółki komandytowej wspólnika będącego osobą prawną lub w przypadku rozwiązania spółki komandytowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.03.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w części dotyczącej skutków podatkowych w momencie wystąpienia ze spółki komandytowej wspólnika będącego osobą prawną lub w przypadku rozwiązania spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

F R E Sp. z o.. (dalej: Sp. z o.o.), w której 99% udziałów posiada F H E C E G a 1% należy do osoby fizycznej, jest właścicielem zabudowanych nieruchomości znajdujących się w W i K. Sp. z o.o. i osoba fizyczna planują zawiązanie spółki komandytowej. Jako wkład do spółki komandytowej Sp. z o.o. (komplementariusz) zamierza wnieść zabudowane nieruchomości znajdujące się w W i K. Wspólnik będący osobą fizyczną zamierza wnieść wkład w postaci gotówki. Wartość nieruchomości zostanie wyceniona według cen rynkowych z chwili ich wniesienia jako aport do spółki komandytowej i określona w umowie tej spółki zgodnie z art. 105 pkt 4 i art. 107 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: Ksh). W umowie spółki komandytowej określona zostanie także wysokość wkładu drugiego wspólnika - osoby fizycznej, który będzie istotnie mniejszy niż wkład Sp. z o.o. Wspólnicy będą uczestniczyli w zyskach i startach spółki komandytowej w proporcji do wniesionych przez nich wkładów do spółki komandytowej. Spółka komandytowa, będąc podmiotem posiadającym zgodnie z art. 8 § 1 Ksh zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych, może w przyszłości sprzedać nieruchomości wniesione do niej aportem stanowiące od tej chwili jej majątek zgodnie z art. 28 w związku art. 103 Ksh, osobie trzeciej generując przychód lub stratę w zależności od poziomu cen na rynku nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne