Interpretacja indywidualna z dnia 17.03.2008, sygn. IPPP1-443-46/08-2/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-46/08-2/JB
Czy wynagrodzenie pobierane przez Bank od faktoranta po dacie płatności faktury w związku z finansowaniem ich działalności w okresie tolerowanego opóźnienia podlega opodatkowaniu według 22% stawki podatku od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Banku, przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2008r. (data wpływu 14 stycznia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wynagrodzenia pobieranego od faktoranta po dacie płatności faktury - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 stycznia 2008r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wynagrodzenia pobieranego od faktoranta po dacie płatności faktury.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Bank działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo Bankowe, świadczy na rzecz szeregu klientów usługi finansowe, w tym usługi w zakresie finansowania działalności klientów oraz usługi faktoringu. W związku z oferowaniem wskazanych usług Bank zawiera ze swoimi klientami (faktorantami) m.in. stosowne Umowy o limit factoringowy. Ponadto, z faktorantami i ich dłużnikami Bank zawiera Porozumienia o Dodatkowym Finansowaniu. Na podstawie umowy Bank udziela faktorantom limitu factoringowego do określonej wysokości. Limit ten (tj. efektywne środki pieniężne) jest przeznaczony na finansowanie działalności faktorantów (tj. udostępnianie do ich dyspozycji określonych środków pieniężnych) poprzez nabywanie przez Bank ich bezspornych wierzytelności handlowych wobec ich dłużników przed terminem lub w terminie wymagalności Wierzytelności. Bank oferuje faktorantom zawarcie Umowy w wariancie z przejęciem lub bez przejęcia ryzyka wypłacalności dłużnika na podstawie uniwersalnego wzoru Umowy. Zgodnie z postanowieniami Umowy, z tytułu świadczenia przedmiotowych usług, Bankowi przysługuje od faktoranta określone wynagrodzenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty