Interpretacja indywidualna z dnia 20.02.2008, sygn. IP-PB3-423-476/07-3/MB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3-423-476/07-3/MB
Czy udział reasekuratora w składkach ubezpieczeniowych może być na podstawie obecnego brzmienia art. 15 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczony do pośrednich kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych i w związku z tym być potrącany w dacie ich poniesienia, za którą uznaje się datę ujęcia w księgach kosztu udziału reasekuratora w składce w oparciu o kwoty wyliczane na podstawie umów reasekuracyjnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31.10.2007 r. (data wpływu 20.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu udziału reasekuratora w składkach ubezpieczeniowych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20.11.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu udziału reasekuratora w składkach ubezpieczeniowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Na podstawie zezwolenia wydanego przez organ nadzoru - Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, w ramach prowadzonej przez siebie działalności ubezpieczeniowej, spółka wykonuje czynności ubezpieczeniowe związane z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych w dziale II - pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe. W celu reasekuracji przyjętych przez siebie ryzyk wynikających z podpisanych polis ubezpieczeniowych, Spółka zawiera umowy reasekuracji proporcjonalnej z wybranymi reasekuratorami. W ramach umów reasekuracji proporcjonalnej reasekurator przejmuje na siebie określoną część ryzyka i w takiej samej proporcji pokrywa ewentualne odszkodowanie wypłacane przez zakład ubezpieczeń. Kalkulacja kosztów reasekuracji jest wykonywana na podstawie precyzyjnych wskaźników liczbowych, zawartych w umowach reasekuracyjnych. Spółka prowadząc działalność w zakresie ubezpieczeń rozpoznaje przychód z tytułu należnej składki ubezpieczeniowej za cały okres odpowiedzialności w dacie zawarcia umowy ubezpieczenia (co do zasady tożsamej z wystawieniem faktury Vat). Zgodnie bowiem z § 20 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), za fakturę uznaje się również dokumenty dotyczące usług ubezpieczeniowych zwolnionych od podatku, jeżeli zawierają co najmniej następujące dane:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty