04.01.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.01.2008, sygn. IPPB2/415-308/07-4/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-308/07-4/AF

Czy w powyższym stanie faktycznym pracownicy Spółki uzyskują przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, od którego Spółka działając jako płatnik zobowiązana jest naliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? A jeżeli tak, to w jaki sposób należy określić wysokość przychodu przypadającego na poszczególnych pracowników?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24.10.2007 r. (data wpływu 29.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wartości świadczeń zdrowotnych ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracowników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wartości świadczeń zdrowotnych ponoszonych przez pracodawcę na rzecz pracowników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zawarł w dniu 05.04.2007 r. Umowę o udzielenie świadczeń zdrowotnych z firmą, która utworzyła niepubliczny zakład opieki zdrowotnej (dalej NZOZ). NZOZ jest podstawową jednostką medycyny pracy, w której pracują lekarze uprawnieni do wydawania zaświadczeń o czasowej niezdolności pracownika do pracy, do przeprowadzania badań wstępnych, okresowych i kontrolnych pracowników. NZOZ zobowiązała się w § 2 Umowy do zapewnienia udzielania świadczeń zdrowotnych na rzecz pracowników Wnioskodawcy, do których zobowiązują przepisy ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317), kodeksu pracy, rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. nr 69, poz. 332 ze zm.). W dalszej części pisma świadczenia zdrowotne, jakie pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi, a którym pracownik jest obowiązany się poddać, będą określone jako Świadczenia Medycyny Pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne