Interpretacja indywidualna z dnia 01.10.2008, sygn. ILPB3/423-411/08-2/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-411/08-2/HS
W jaki sposób ustalić wartość początkową nieruchomości gruntowej wniesionej przez Spółkę jako wkład niepieniężny do spółki osobowej?W jaki sposób ustalony zostanie koszt uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży przez spółkę osobową nieruchomości, która została wniesiona przez Wnioskodawcę jako wkład do spółki osobowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością , przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2008 r. (data wpływu 02.07.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określania wartości początkowej środków trwałych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- określania wartości początkowej środków trwałych
- opodatkowania sprzedaży środków trwałych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka nabyła dwie działki rolne i rozważa ich wniesienie jako wkład niepieniężny do spółki osobowej (komandytowej lub komandytowo akcyjnej). Nieruchomość zostanie wniesiona do spółki osobowej, a w przyszłości po realizacji inwestycji budowlanej, może zostać sprzedana.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
Zdaniem Wnioskodawcy, dla celów podatkowych wartość początkowa nieruchomości gruntowej wniesionej przez Spółkę jako wkład do spółki osobowej powinna zostać ustalona na podstawie wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu, w wysokości nie wyższej niż wartość rynkowa. W przypadku zbycia nieruchomości, kosztem podatkowym dla Wnioskodawcy będzie właśnie tak ustalona wartość nieruchomości, czyli wartość rynkowa określona na dzień wniesienia wkładu, proporcjonalnie do udziału posiadanego przez Wnioskodawcę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty