02.10.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.10.2008, sygn. IBPB2/436-121/08/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/436-121/08/MZ

Czy transakcja przeniesienia na rzecz Spółki praw i przejęcia obowiązków pożyczkodawcy wynikających z zawartej uprzednio umowy pożyczki będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2008r. (data wpływu do tut. Biura 03 lipca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy przeniesienia wierzytelności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 lipca 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy przeniesienia wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (spółka z o.o.) prowadzi działalność gospodarczą w szczególności w zakresie produkcji materiałów oraz sprzedaży materiałów i urządzeń spawalniczych.

Spółka zamierza zawrzeć umowę z podmiotem z siedzibą w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej (dalej: pożyczkodawca). Na mocy tej umowy pożyczkodawca dokona przeniesienia wszystkich swoich praw i obowiązków wynikających z umowy pożyczki zawartej uprzednio przez pożyczkodawcę z podmiotem mającym siedzibę w kraju nie należącym do Unii Europejskiej (dalej: pożyczkobiorca) (dalej: umowa pożyczki). Powyższe oznacza, że nastąpi zmiana stron umowy pożyczki, ponieważ prawa i obowiązki z niej wynikające zostaną przeniesione przez pożyczkodawcę na rzecz Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne