Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2008, sygn. ITPP2/443-886/08/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-886/08/AK
Czy w sprawie znajduje zastosowanie § 7c rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 z późn. zm.)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2008 r. (data wpływu 9 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług świadczonych na rzecz posła Parlamentu Europejskiego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 października 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług świadczonych na rzecz posła Parlamentu Europejskiego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca będąc zarejestrowanym podatnikiem VAT, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zawarł umowę z posłem do Parlamentu Europejskiego (PE). Przedmiotem ww. umowy jest świadczenie usług asystenckich przez usługodawcę na rzecz posła do PE. Wprawdzie w umowie wskazuje się, że jej stroną nie jest Parlament Europejski, to jednak płatnikiem należnego usługodawcy wynagrodzenia jest Parlament Europejski. Ponadto poseł do PE (Zamawiający) przekazuje usługodawcy, przed wykonaniem usługi zamówienie wraz ze specyfiką działań w formie umowy o świadczenie usług. Jest to niezbędne do realizacji i dostarczenia przez usługodawcę usług dla instytucji Wspólnot Europejskich (tj. posła do Parlamentu Europejskiego) do celów służbowych tych instytucji. Ponadto wszelkie czynności wykonywane na rzecz posła do PE na podstawie umowy, o której mowa powyżej pozostają w bezpośrednim związku z wykonywaniem przez niego mandatu, a tym samym stanowią świadczenie usług na rzecz Parlamentu Europejskiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty