31.10.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2008, sygn. ITPP1/443-692/08/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-692/08/AP

Jaką stawkę podatku od towarów i usług (wynikającą z PKWiU) należy zastosować dla grupowych racji żywnościowych dla wojska?

INTERPRETACJA INDWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2008 r. (data wpływu 7 sierpnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 października 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla grupowych racji żywnościowych dla wojska - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla grupowych racji żywnościowych dla wojska.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W wyniku wygrania przetargu na wykonanie racji żywnościowych dla wojska zawarł Pan umowę na kompletację tych racji. Przetarg ogłoszony został według ceny brutto za rację. Prowadzi Pan działalność gospodarczą, jako osoba fizyczna będąca podatnikiem podatku od towarów i usług, rozliczając się co miesiąc deklaracją VAT-7. Towary wchodzące w skład racji żywnościowych zostały zakupione u producentów ze stawką VAT 3%, 7% i 22%. W wyniku skompletowania racji z wyżej wymienionych towarów powstał nowy produkt spójnie zapakowany o nazwie grupowa racja żywnościowa WS5 lub WS10, dla którego Minister Obrony Narodowej rozporządzeniem z dnia 6 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia oceny zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności państwa (Dz. U. nr 78, poz. 528), w załączniku nr 15 określa symbol PKWiU 15.89.1, dla którego przypisana jest 7% stawka VAT. Z kolei Główny Urząd Statystyczny w piśmie z dnia 30 października 2007 r. wypowiedział się w sposób odmienny, niż określa to przytoczone wyżej rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej. Produkt: racje żywnościowe jest produkowany dla potrzeb wojska przez różnych wykonawców od 10 lat (firma E realizuje to po raz pierwszy) i zawsze fakturowane były zgodnie z symbolem PKWiU 15.89.10, tj. według 7% stawki VAT. Twierdzi Pan, że produkt ten jest produktem ściśle określonym skład racji, produkty, gramatura, sposób pakowania, kartony, zespolony w jednym opakowaniu wszystkie produkty mają przypisane własne receptury i muszą odpowiadać wymaganiom norm wojskowych PN-V, są odbierane przez odpowiednie służby żywieniowe (R i W) i stanowią produkt specjalny określony przez Ministra Obrony Narodowej z przypisanym symbolem PKWiU 15.89.10. Wystawiając po raz pierwszy faktury za sprzedane grupowe racje żywnościowe przyjął Pan zasadę rozpisania ich na poszczególne składniki według stawek VAT odpowiednio 3%, 7% i 22% (jak w zakupie), czynność kompletowanie racji ze stawką 22% (zgodnie z sugestią Głównego Urzędu Statystycznego). Poinformował Pan, że Agencja Mienia uważa, że produkt grupowa racja żywnościowa winna być zaklasyfikowana do grupowania PKWiU 15.89.10.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne