17.12.2007 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2007, sygn. IBPB 3/423-145/07/MS/KAN-879/09/07, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB 3/423-145/07/MS/KAN-879/09/07

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 18 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do bieżących kosztów uzyskania przychodów opłaty notarialnej oraz podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z otrzymaniem aportu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do bieżących kosztów uzyskania przychodów opłaty notarialnej oraz podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z otrzymaniem aportu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka z o.o. jest podmiotem zajmującym się wytwarzaniem i obrotem energią elektryczną po wyodrębnieniu operatora systemu dystrybucyjnego w Spółce Akcyjnej. Uprawnienia i obowiązki Spółki Akcyjnej w zakresie sprzedaży i wytwarzania energii elektrycznej przeszły na wnioskodawcę w konsekwencji wniesienia aportem do wnioskodawcy zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki Akcyjnej, która zajmowała się działalnością w zakresie wytwarzania, obrotu energią elektryczną. Obecnie Spółka Akcyjna zajmuje się wyłącznie świadczeniem usług w zakresie dystrybucji energii elektrycznej.W związku z dokonaniem wydzielenia, wnioskodawca poniósł koszty związane ze sporządzeniem aktu notarialnego dokumentującego podwyższenie kapitału zakładowego wnioskodawcy oraz zapłacenia należnego podatku od czynności cywilnoprawnych.W konsekwencji zmian w polskim prawie energetycznym, mających na celu spełnienie wymogów Dyrektywy nr 96/92/WE, z dniem 1 lipca 2007 r. Spółka Akcyjna zobowiązana była do rozdzielenia działalności w zakresie sprzedaży energii i sprzedaży usług dystrybucji energii elektrycznej. Z tą datą również Spółka Akcyjna utraciła koncesję na obrót i sprzedaż energii elektrycznej, jednakże kontynuowała działalność związaną z przesyłem energii elektrycznej, z zachowaniem tożsamości podmiotowej i podatkowej, operując pod firmą E. OSD.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne