Interpretacja indywidualna z dnia 06.09.2007, sygn. ITPP3/443-4/07/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-4/07/JK
Czy Spółka produkując, magazynując i wprowadzając do obrotu oleje roślinne, surowe jak i rafinowane, ma obowiązek realizowania tych czynności w składzie podatkowym?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.) oraz § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z 2007 r.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2007r. (data wpływu 6 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie produkcji i magazynowania oleju roślinnego w składzie podatkowym - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 sierpnia 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie produkcji i magazynowania oleju roślinnego w składzie podatkowym.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Zakłady Tłuszczowe ... zajmują się przetwórstwem nasion oleistych - głównie rzepaku. Otrzymany w procesie tłoczenia nasion rzepaku, tak zwany olej surowy o różnym stopniu oczyszczenia, jest oferowany na sprzedaż bądź przeznaczony do dalszej obróbki w procesie rafinacji. Rafinowany olej rzepakowy, będący w pełni" oczyszczonym w procesie rafinacji olejem surowym, jest również oferowany na sprzedaż luzem" lub stanowi główny surowiec do produkcji olejów butelkowanych, a z dodatkiem innych tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych stosowany jest do produkcji margaryn konsumenckich i przemysłowych. Ponadto w produkcji margaryn konsumenckich i przemysłowych Spółka wykorzystuje między innymi oleje palmowe i słonecznikowe, nabywane w formie surowej (nierafinowanej) lub rafinowanej. Produkowany olej rzepakowy surowy i rafinowany może być używany przez odbiorców na cele spożywcze oraz przemysłowe, w tym do produkcji estrów kwasów tłuszczowych, które to estry wykorzystywane są jako domieszki do paliw bądź stosowane jako samoistne paliwo. Sprzedawane przez Spółkę oleje roślinne przeznaczane na cele spożywcze i przemysłowe nie różnią się pod względem parametrów fizycznych i chemicznych. Spółka sprzedając olej rzepakowy surowy lub rafinowany nie określa jego dalszego przeznaczenia jak również nie oferuje i nie wykorzystuje na własne potrzeby oleju roślinnego jako samoistne paliwo bądź domieszkę do paliwa. Odbiorcami sprzedawanego oleju surowego i rafinowanego luzem" są podmioty krajowe jak i zagraniczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty