Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.07.2007, sygn. IIUSpbIA/1/415-58/101a/57/07/BB, Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku, sygn. IIUSpbIA/1/415-58/101a/57/07/BB
Czy opłatę wstępną (tzw. czynsz inicjalny) poniesioną w związku z realizacją umowy leasingu samochodu osobowego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie jej poniesienia, czyli w dacie jej faktycznej wpłaty?
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. Księgę przychodów i rozchodów prowadzi Pan metodą kasową i nie wyodrębnia kosztów uzyskania przychodu w odniesieniu tylko do danego roku podatkowego. W 2007r. zawarł Pan umowę leasingu samochodu osobowego na okres 2,5 roku. Samochód ten służy Panu do wykonywania działalności gospodarczej. Jako warunek wydania samochodu musiał Pan opłacić czynsz inicjalny. Poniesienie tej opłaty wstępnej warunkowało rozpoczęcie realizacji umowy leasingu. Zawarta umowa leasingu jest umową, o której mowa w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i finansujący nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 23b ust. 2 ustawy. Odpisów amortyzacyjnych od samochodu dokonuje leasingodawca. W tak przedstawionym stanie faktycznym wątpliwość Pana dotyczy następującej kwestii, tj.: czy opłatę wstępną (tzw. czynsz inicjalny) poniesioną w związku z realizacją umowy leasingu samochodu osobowego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie jej poniesienia, czyli w dacie jej faktycznej wpłaty?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty