21.02.2007 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.02.2007, sygn. pd415/1/61/29/06/2, Urząd Skarbowy w Polkowicach, sygn. pd415/1/61/29/06/2

Czy w przypadku odpłatnego zbycia akcji wniesionych do spółki tytułem aportu, koszt uzyskania przychodu będzie stanowiła wartość po jakiej akcje zostały zapisane w księgach rachunkowych spółki?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8. poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Polkowicach stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30. 11. 2006 r., który wpłynął w dniu 30.11.2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą akcji wniesionych do spółki tytułem aportu, jest prawidłowe.UZASADNIENIEW dniu 30.11.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Polkowicach wpłynął wniosek, o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.Ze złożonego wniosku wynika następujący stan faktyczny:W najbliższym czasie planowane jest utworzenie nowej spółki komandytowej. Wspólnikami tego podmiotu pozostawać będą osoby fizyczne, które tytułem wkładu niepieniężnego zamierzają wnieść do spółki między innymi akcje w spółce akcyjnej. Dodatkowo w spółce tej występować będzie w charakterze komplementariusza spółka z o. o. Przedmiotem wkładu ze strony spółki z o. o. będzie z kolei nieruchomość. Wkłady wspólników tj. zarówno papiery wartościowe (akcje) jak i nieruchomości zostaną wniesione do spółki przy uwzględnieniu ich wartości rynkowej.Na tle opisanego stanu faktycznego Podatnik pyta:Czy w przypadku odpłatnego zbycia akcji wniesionych do spółki tytułem aportu, koszt uzyskania przychodu będzie stanowiła wartość po jakiej akcje zostały zapisane w księgach rachunkowych spółki?Jednocześnie w treści zapytania zostało zajęte stanowisko w sprawie, zgodnie z którym kształtowanie się kosztu uzyskania przychodu opierać się będzie na podstawie wartości wynikających z ksiąg spółki komandytowej, gdzie zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości spółka komandytowa zobowiązana będzie do ujęcia przedmiotu wkładu w swoich księgach wg wartości przyjętej przez wspólników i wynikającej z umowy spółki.Oceniając przedstawione stanowisko w sprawie i uwzględniając fakt, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrolne, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Polkowicach informuje, co następuje:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne