Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.01.2007, sygn. BD-P/ 42331/ 06 /Z, Izba Skarbowa w Poznaniu, sygn. BD-P/ 42331/ 06 /Z
Czy na podstawie umowy pożyczki Spółka będzie mogła zaliczyć wartość otrzymanych pożyczonych szyn do kosztów uzyskania przychodu w momencie sprzedaży usługi, która będzie obejmować wbudowanie tychże szyn? Czy w przypadku, gdy cena szyn zakupionych w celu ich oddania pożyczkodawcy będzie inna od ceny ustalonej w umowie pożyczki, podatnik będzie miał prawo zaliczyć powstałą różnicę do kosztów uzyskania przychodów (in plus lub in minus)?
Spółka w złożonym wniosku z dnia 30 sierpnia 2006r., powołując się na art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zwróciła się o udzielenie interpretacji w kwestii stosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Z opisanego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Spółka wykonuje usługi budowlane. Zamawiający usługę zaproponował Spółce wypożyczenie rzeczy oznaczonych co do gatunku (szyny kolejowe), które zostaną wbudowane w ramach kontraktu. Natomiast pożyczkobiorca zobowiązany jest do zwrotu szyn o parametrach eksploatacyjnych nie gorszych od pożyczonych. Pożyczka jest oprocentowana i nastąpi w obecnym roku podatkowym. Zwrot pożyczki nastąpi w kolejnym roku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty