Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.01.2007, sygn. PD-G/415-7/2007, Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim, sygn. PD-G/415-7/2007
Czy nieściągalną należność od klienta z Węgier można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gopodarczej, w sytuacji, gdy przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od kwoty tej należności?
W dniu 16.10.2006 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej prawidłowości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieściągalną należność od klienta z Węgier na podstawie sporządzonego przez siebie protokółu.
Swoje stanowisko wyrażone w piśmie opiera wnioskodawca na art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który pozwala zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nieściągalną wierzytelność udokumentowaną protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty. Wnioskodawca uważa, iż w sytuacji kiedy zawiodły wszelkie próby odzyskania należności i nie jest opłacalne potwierdza to również opinia firmy windykacyjnej z Węgier - ściąganie wierzytelności od zagranicznego kontrahenta zakładając mu sprawę sądową, ponieważ koszty procesowe przewyższałyby wielkość zadłużenia, zasadnym jest więc zaliczenie tej nieściągalnej wierzytelności - na podstawie własnego protokółu - do kosztów uzyskania przychodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty