Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.09.2006, sygn. AD-III/415-45/2006, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald, sygn. AD-III/415-45/2006
Dot. potwierdzenia prawidłowości zastosowania w 2006 r. opisanego sposobu amortyzacji lokalu mieszkalnego tj. skróconego do 10 lati zastosowania stawki 10% od wartości ulepszonego mieszkania na podstawie art. 22j ust. 1 pkt 3 i ust. 3 ww. ustawy.
Od 2005 r wnioskodawczyni jest wraz z mężem właścicielem lokalu mieszkalnego wybudowanego przez developera. W najbliższym czasie zamierza powyższy lokal oddać w najem jako osoba nie prowadząca działalności gospodarczej. Lokal został wyodrębniony, założono dla niego księgę wieczystą.
W celu podniesienia atrakcyjności lokalu i tym samym uzyskania wyższej wartości czynszu najmu ulepszono mieszkanie przez zamontowanie instalacji klimatyzacyjnej , wykonano szereg robót budowlano-instalacyjnych / płytki ceramiczne na ścianach i posadzkach, nowoczesne przybory i armatura sanitarna/ zamontowano oprawy oświetleniowe , drzwi wewnętrzne , sprzęt do zabudowy : chłodziarka , zmywarka , płyta ceramiczna grzejna , okap nadkuchenny oraz wyposażono w meble i sprzęt AGD i RTV. Wysokość wszystkich poniesionych wydatków / brutto/ na ulepszenie lokalu mieszkalnego ,będącego dla podatnika środkiem trwałym co do którego podjął decyzję o amortyzowaniu , przekroczyła 30% wartości początkowej mieszkania , ustalonej jako koszt zakupu brutto /według faktur VAT /.Ulepszenie trwało do 2006 r. a rozpoczęło się jeszcze w trakcie realizacji budynku przez dewelopera, ponieważ na tym etapie konieczne było założenie instalacji freonowo- sterującej do klimatyzacji.Po oddaniu mieszkania w najem, dochody z tego tytułu Podatnik będzie opodatkowywać na zasadach ogólnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty