12.01.2006 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.01.2006, sygn. ZD/406-217/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-217/CIT/05

Czy w opisanym stanie faktycznym kwota zwiększonego przychodu z tytułu sprzedaży wózków poleasingowych, wypłacona przez Spółkę na rzecz leasingodawcy zgodnie z treścią zawartej umowy, stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodów?

Pytanie podatnika

W dniu 13.10.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony pismami z dnia 16.12.2005r. (wpływ do tutejszego organu podatkowego w dniu 19.12.2005r.) oraz z dnia 10.01.2006r. (wpływ do tutejszego organu podatkowego w dniu 10.01.2006r.).

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że prowadzi Ona działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży i wynajmu podnośnikowych wózków widłowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej współpracuje stale z podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie świadczenia usług leasingu w taki sposób, że dostarcza wózki widłowe dla potrzeb umów leasingu, zawieranych przez te podmioty jako leasingodawców. Z jednym z takich leasingodawców (dalej: "Leasingodawca") Spółka zawarła umowę w sprawie sprzedaży wózków poleasingowych. Umowa (porozumienie) w sprawie sprzedaży wózków poleasingowych zawarta została odrębnie obok umowy dotyczącej współpracy stron w sprawie dostarczania przez Spółkę wózków widłowych do Leasingodawcy. Umowa ta stanowi jednak jeden z elementów całości porozumienia między stronami w zakresie współpracy. Umowa ta określa zasady współpracy obu podmiotów przy sprzedaży używanych wózków, które zostały zwrócone przez leasingobiorców na rzecz Leasingodawcy po zakończeniu okresu leasingowego. Strony ustaliły, że z uwagi na to, że Leasingodawca nie dysponuje własną siecią sprzedaży, sprzedaż poleasingowych wózków widłowych będzie dokonywana przez Spółkę. Przeznaczany do sprzedaży wózek widłowy stawiany jest do dyspozycji Spółki, która dokonuje z tego tytułu zapłaty na rzecz Leasingodawcy zaliczki na poczet ceny wózka w wysokości obliczonej na podstawie wartości końcowej przedmiotowego wózka wynikającej z umowy leasingu, której ten wózek był przedmiotem. Spółka przygotowuje przekazany jej wózek do dalszej sprzedaży, w tym dokonuje koniecznych napraw i czynności serwisowych, a następnie sprzedaje wózek końcowemu nabywcy. Po sprzedaży wózka końcowemu nabywcy, pomiędzy Podatnikiem a Leasingodawcą dokonywane jest końcowe rozliczenie, przy uwzględnieniu kosztów związanych z przygotowaniem do sprzedaży i sprzedażą wózka przez Spółkę. Wnioskujący wskazał ponadto, że z chwilą przekazania Podatnikowi wózków poleasingowych przez Leasingodawcę następuje nabycie tych wózków przez Spółkę. Spółka sprzedaje więc na rzecz osób trzecich wózki, stanowiące już jej własność, a więc dokonuje sprzedaży we własnym imieniu i na własny rachunek. Wózki poleasingowe przeznaczone do sprzedaży na rzecz osób trzecich kwalifikowane są przez Jednostkę jako towary handlowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne