Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.01.2006, sygn. ZD/406-225/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-225/CIT/05
Czy w przypadku prowadzonej działalności transportowej można zakwalifikować trwające zazwyczaj dłużej niż jeden dzień wyjazdy kierowców poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, jako podróże służbowe i w konsekwencji wypłacić diety, które dla Spółki będą stanowiły koszty uzyskania przychodów?
W dniu 20 października 2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 17 listopada 2005r.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka będzie prowadziła działalność transportową polegającą na przewożeniu ładunków za pomocą własnych pojazdów. W celu wykonania wspomnianych usług zatrudni na umowę o pracę kierowców samochodów ciężarowych.Usługi tego rodzaju będą wykonywane odpłatnie głównie na rzecz zagranicznych kontrahentów. Z tego tytułu Podatnik będzie uzyskiwał przychody w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych dalej: UPDOP. Prowadzenie przedsiębiorstwa Wnioskodawcy wiąże się w oczywisty sposób z generowaniem kosztów. Do głównych rodzajów kosztów można zaliczyć między innymi koszty wynajmu biura, obsługi księgowej, ubezpieczenia samochodów, zakupu paliwa i opon do pojazdów, którymi wykonywane są usługi transportowe. Istotną grupę kosztów stanowić będą koszty związane z wynagradzaniem kierowców wykonujących usługi transportowe. Część kwot im wypłacanych stanowić będą diety na pokrycie kosztów związanych z podróżą, przysługujące pracownikom na podstawie art. 77(5) § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty