Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.07.2006, sygn. PP/443-47/06/BKJ-45420, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, sygn. PP/443-47/06/BKJ-45420
Zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług umowy cash pooling´u zawartej we Włoszech pomiędzy podmiotem krajowym i zagranicznymi, na podstawie której w roli organizatora i pool leadera występuje Spółka włoska a Spółka polska występuje w roli uczestnika tej umowy.
Zgodnie z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym Spółka należy do grupy kapitałowej z siedzibą we Włoszech. Spółka planuje przystąpić do zawartej w ramach koncernu umowy cash pooling´u, w której podmiotem dokonującym koncentracji i odpowiadającym za rozliczenia z tytułu cash poolingu tzw. pool leaderem i jednocześnie organizatorem jest Spółka włoska.
Umowa cash poolingu stanowi formę zarządzania finansami stosowaną przez podmioty należące do jednej grupy kapitałowej (holdingu) lub podmioty powiązane ekonomicznie w inny sposób. Istotą tej umowy jest koncentrowanie środków z jednostkowych rachunków (sald) poszczególnych podmiotów (rachunki uczestników) na wspólnym rachunku grupy (rachunek główny) i zarządzaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą, przy wykorzystaniu korzyści skali. Jako podstawowy walor cash poolingu należy wskazać możliwość koncentracji środków kilku podmiotów oraz kompensowania przejściowych nadwyżek wykazywanych przez jedne z podmiotów z przejściowymi niedoborami zaistniałymi u innych podmiotów. Dzięki takiej konstrukcji następuje minimalizowanie kosztów kredytowania działalności podmiotów z grupy (poprzez kredytowanie się przy wykorzystaniu środków własnych grupy), przy jednoczesnej optymalizacji globalnej pozycji finansowej.
Należy wskazać na dwie podstawowe konstrukcje, jakie może przyjąć umowa cash poolingu, a mianowicie:
- Zero-balancing cash pooling, w którym dokonywany jest fizyczny transfer środków pomiędzy rachunkami uczestników (ewentualnie specjalnie wyodrębnionymi subkontami) i rachunkiem głównym grupy. Nadwyżki (tj. salda dodatnie) są przekazywane na rachunek główny, natomiast deficyt (tj. salda ujemne) na rachunkach uczestników są pokrywane z rachunku głównego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty