06.04.2006 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2006, sygn. PD/415/23/2006, Urząd Skarbowy w Tychach, sygn. PD/415/23/2006

Czy w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego i dalszej odsprzedaży przedmiotu leasingu kwota wykupu oraz poniesione dotąd opłaty leasingowe będą kosztem uzyskania przychodu?

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że p. .........w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł umowę leasingu. Stosownie do art. 23a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) finansujący oddał wnioskodawcy (korzystającemu) do odpłatnego używania/pobierania pożytków monitory plazmowe. Umowa ta spełniała wymogi przewidziane w art. 23b ustawy t.j. została zawarta na czas oznaczony stanowiący co najmniej 40 % normatywnego okresu amortyzacji, a jej przedmiotem są podlegające amortyzacji rzeczy ruchome (monitory plazmowe) oraz suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych. W związku z powyższym podatnik stosownie do art. 23b ustawy zaliczał do kosztów uzyskania przychodów opłaty ustanowione w umowie leasingu ponoszone przez niego w okresie trwania umowy z tytułu używania tychże monitorów, które stały się następnie przedmiotem najmu. W najbliższym czasie planowane jest jednak rozwiązanie umów najmu. Tym samym strona zamierza zakończyć umowę leasingu przed upływem czasu na jaki została ona zawarta i skorzystać z opcji wykupu monitorów celem dalszej ich odsprzedaży. Wnioskodawca zwrócił się zatem z zapytaniem czy poniesione podczas trwania umowy wydatki oraz kwoty związane z końcowym wykupem monitorów plazmowych (96.826,06 zł) stanowić będą koszt uzyskania przychodu. Zdaniem podatnika nie ma potrzeby korygowania kosztów za poprzednie okresy, gdyż wydatki leasingowe były wówczas związane z uzyskiwanym przychodem z najmu, natomiast kwota końcowego wykupu stanowiłaby cenę zakupu towarów handlowych i jako taka mogłaby zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w momencie sprzedaży towaru gdyż podatnik prowadzi księgi handlowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne