20.12.2006 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.12.2006, sygn. 1427/ZO/443-29/06, Urząd Skarbowy w Sierpcu, sygn. 1427/ZO/443-29/06

Czy wystarczającym dokumentem do "poprawienia" danych na fakturze dotyczących nazwy nabywcy (zmiana nazwy spółki jawnej na spółkę z o.o. i zmiana Nr NIP) jest nota korygująca?

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.).Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu odmawia uznania stanowiska Spółki zawartego we wniosku z dnia 07.12.2006r. w sprawie możliwości dokonania zmiany nazwy nabywcy na fakturze poprzez wystawienie noty korygującej.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.12.2006r. Spółka złożyła wniosek w sprawie możliwości dokonania zmiany nazwy nabywcy na fakturze poprzez wystawienie noty korygującej.

Stan faktyczny opisany we wniosku:W październiku 2006r. trzech wspólników spółki jawnej dokonało wniesienia przedsiębiorstwa spółki jawnej w formie wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.Wspólnicy dokonali tego w formie aportu, czynność ta została sporządzona w formie aktu notarialnego, spółka poniosła przy tym szereg wydatków na akt, podatki i opłaty.Przy okazji przyjęto do spółki z o.o. dwóch nowych wspólników i dokonano podwyższenia kapitału zakładowego.Przez wniesienie przedsiębiorstwa wspólnicy rozumieją aport przedsiębiorstwa jako całości pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym zgodnie z definicją określoną w art. 55 k.c.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością uważa, że prowadzi działalność gospodarczą jako sukcesor uniwersalny spółki jawnej.Po wniesieniu aportu zdarzają się sytuacje, że do spółki z o.o. wpływają faktury wystawione jeszcze na spółkę jawną, niekiedy daty wystawienia są sprzed aportu, inne po tym zdarzeniu. Pojawił się praktyczny problem, czy błędy te poprawiać notą korygującą wystawioną przez nabywcę, czy może konieczna jest faktura korygująca wystawiona przez sprzedawcę (niektórzy sprzedawcy nie chcą wystawić takiej faktury).Wystąpiła kilkakrotnie sytuacja, że spółka jawna wystawiła faktury zaliczkowe zgodnie z treścią art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, zaś rozliczenie całości transakcji i faktyczna dostawa towaru czy wykonanie usług spoczęło na spółce z o.o.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne