Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.06.2006, sygn. 1472/DPC/423-8/06/PK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/DPC/423-8/06/PK
Czy do zwolnienia o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT wystarczy żeby udział w kapitale spółki wypłacającej był pośredni?
Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż trwający od kilku lat plan restrukturyzacji Grupy w Europie obejmuje obecnie likwidację Spółki. Majątek pochodzący z likwidacji Spółki i składający się głównie z udziałów w spółce zależnej, zostanie w całości przekazany jej obecnemu udziałowcowi, spółce X, rezydentowi podatkowemu Włoch. Struktura udziałowa Spółki w ciągu ostatnich lat zmieniała się na skutek restrukturyzacji Grupy prowadzonej na szczeblu europejskim w celu zwiększenia przejrzystości Grupy i uproszczenia jej zarządzania.
Od listopada 1998r. 100% udziałowcem Spółki była spółka Y, rezydent podatkowy Królestwa Niderlandów. W październiku 2002r. X nabył 100% udziałów w luksemburskiej spółce Z Consult S.A. (dalej: Z), nabywając w ten sposób pośredni udział kapitałowy również w Y oraz w Spółce. W grudniu 2004r. w wyniku likwidacji spółki Y, jej udziały w Spółce zostały przejęte jako majątek likwidacyjny przez 100% właściciela Y - Z, która następnie zmieniła rezydencję podatkową na Włochy. W czerwcu 2005r. Z została przejęta (poprzez inkorporację) przez włoską spółkę X. Od tego czasu 100% bezpośrednim właścicielem Spółki jest X. Spółka stwierdza, iż w wyniku powyższych zmian, od października 2002r. do chwili obecnej X posiadał nieprzerwanie udział w kapitale Spółki, z tym, że dopiero od czerwca 2005r. był to udział bezpośredni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty