27.03.2006 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.03.2006, sygn. 1471/DPD1/423-7/06/KK, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1471/DPD1/423-7/06/KK

Pytanie dotyczy prawidłowości postępowania Spółki w przypadku zmian przepisów podatkowych, w sytuacji gdy spółka zmieniła rok podatkowy.

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.12.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 29.12.2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 30.01.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 01.02.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. o prawidłowość postępowania Spółki w przypadku zmian przepisów podatkowych, w sytuacji gdy spółka zmieniła rok podatkowy, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2004 roku została zmieniona umowa Spółki. Udziałowcy postanowili dokonać zmiany roku obrotowego zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości oraz roku podatkowego zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do art. 8 ust. 4 wspomnianej ustawy Spółka zawiadomiła Naczelnika właściwego urzędu o tej zmianie do 31 stycznia 2005r. Nowy rok podatkowy trwa od 1 stycznia 2005r. do 31 marca 2006r. W związku z tym sprawozdanie finansowe i rozliczenie podatkowe będzie składane do końca czerwca 2006r. Z dniem 1 stycznia 2006r. wchodzą w życie nowe przepisy podatkowe. Jednakże znowelizowane akty nie zawierają kompletnych przepisów derogacyjnych, w związku z tym Spółka ma problem, które przepisy powinny być przez nią stosowane w związku ze zmianami, które wchodzą w życie z dniem 1.01.2006r.

Spółka stoi na stanowisku, iż powinna sprawdzać, czy w danej ustawie zawarte są specyficzne terminy wejścia w życie przepisów dla jednostek mających inny rok podatkowy niż kalendarzowy. Jeśli takich terminów nie będzie, Strona zamierza stosować nowe przepisy od daty ich wejścia w życie.Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz stanowisko Strony Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, co następuje:W przypadku braku odpowiednich przepisów derogacyjnych należy odwołać się do zasad ogólnych funkcjonujących w systemie prawa polskiego. Faktycznie w przypadku art. 7 pkt 1-4 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005r. Nr 143, poz. 1199) nie ma mowy o sposobie stosowania zmienionych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (m. in. wspomnianego we wniosku art. 18 ust. 1c) w przypadku, gdy rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym. W art. 27 pkt 3 ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw znajduje się zapis, że przedmiotowe zmiany wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2006 roku. Z przepisu tego wynika jasny wniosek, że przedmiotowe zmiany należy stosować od dnia 1.01.2006r., czyli od dnia ich wejścia w życie. Należy w tym przypadku odwołać się ponadto do ogólnej zasady prawa, iż ustawa późniejsza uchyla ustawę wcześniejszą (lex posterior derogat legi priori) oraz do zasady nie działania prawa wstecz (lex retro non agit). Reasumując, w przypadku braku odpowiednich uregulowań derogacyjnych należy stosować aktualnie obowiązujące przepisy prawa, tzn. do momentu wejścia w życie nowych przepisów Strona winna stosować przepisy aktualnie jeszcze obowiązujące, natomiast z dniem 1 stycznia 2006 roku powinna zacząć stosować się do nowych przepisów ustawy. Nie ma natomiast możliwości stosowania przez Spółkę przepisów jeszcze nieobowiązujących lub już nieobowiązujących tylko po to, aby przepisy prawa stosowane w ciągu roku podatkowego przez Stronę były jednolite, ponieważ takie postępowanie byłoby sprzeczne zarówno z ustawą o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw oraz z ogólnymi zasadami prawa. W związku z powyższym, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak we wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie: 1.Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów skarbowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).2.Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne