Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.05.2006, sygn. PUS.I/423/14/06, Podkarpacki Urząd Skarbowy, sygn. PUS.I/423/14/06
dotyczy usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową (cash pooling)
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku "R." spółka z o.o. w R., z dnia 24.02.2006 r. (...) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową (cash pooling), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.
Z przedstawionego we wniosku "R." spółka z o.o. w R. stanu faktycznego wynika, iż bank oferuje spółce usługę kompleksowego zarządzania płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej (), świadczoną na podstawie umowy o świadczenie usługi i umowy cesji wierzytelności z tytułu kredytów w rachunku. Klienci korporacyjni banku, w tym wnioskująca spółka, będący członkami grupy kapitałowej podpisali z bankiem ww. umowy oraz otworzyli rachunki w banku. Spółki są polskimi rezydentami lub rezydentami innych państw. Dla celów realizacji zawartych umów bank otwiera dla każdego z rachunków subkonto. Usługa kompleksowego zarządzania płynnością finansową ma na celu zwiększenie efektywności działalności gospodarczej prowadzonej przez podmioty z grupy spółek, poprzez odpowiednie wykorzystanie sumy dziennych sald na rachunkach podmiotów. Funkcjonowanie umowy wnioskodawca przedstawił jako operacje banku polegające na zsumowaniu sald dodatnich i ujemnych rachunków spółek należących do grupy, na koniec dnia roboczego i ich przeniesienie na odpowiednie subkonta według ustalonych zasad. Przeniesienie sald na rachunkach odbywa się na podstawie umowy cesji wierzytelności, zgodnie, z którą bank dokonuje przelewów wierzytelności wobec klientów posiadających saldo ujemne na rzecz klientów posiadających saldo dodatnie według swobodnego wyboru w zakresie przelewanych kwot, jak i rachunku klienta posiadającego saldo dodatnie. Do godziny 9.00 każdego dnia roboczego następującego po dniu dokonania opisanych wyżej operacji bank dokonuje zwrotnego przeniesienia na rachunki sald przeniesionych na subkonta poprzedniego dnia roboczego, co oznacza, że każdy klient posiadający saldo dodatnie dokonuje zwrotu przelewu wierzytelności, które zostały na niego przeniesione. W pierwszym dniu roboczym każdego miesiąca kalendarzowego bank pobiera od każdej spółki, na której subkoncie w poprzednim miesiącu kalendarzowym wystąpiło saldo ujemne prowizję za okresowe powstanie salda ujemnego. W pierwszym dniu roboczym każdego miesiąca kalendarzowego, bank wypłaca każdej spółce, na której subkoncie w poprzednim miesiącu wystąpiło saldo dodatnie wynagrodzenie za nabyte wierzytelności za okresowe powstanie salda dodatniego. W kontekście powyższego stanu faktycznego podatnik zwrócił się z zapytaniem czy zastosowanie znajdą polskie przepisy o niedostatecznej kapitalizacji w odniesieniu do odsetek płaconych przez polskie spółki będące dłużnikami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty