Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2006, sygn. PO2/423-65/06/95375, Małopolski Urząd Skarbowy, sygn. PO2/423-65/06/95375
Czy odsetki wypłacane w ramach Umowy Systemu Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym w Grupie Rachunków nie podlegają w Polsce przepisom o niedostatecznej kapitalizacji?
POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku z dnia 14.11.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.11.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Wnioskodawca (Spółka) przedstawił następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca wraz z podmiotem dominującym- spółką akcyjną (Uczestnicy Systemu), oraz ewentualnie w przyszłości inne podmioty grupy kapitałowej, do której należą obie ww. spółki będące rezydentami podatkowymi w Polsce i utworzone według przepisów prawa polskiego- planują skorzystać z usługi pod nazwą System Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym w Grupie Rachunków (Cash pooling") zaoferowanej przez Bank, poprzez zawarcie Umowy Systemu Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym w Grupie Rachunków (dalej: Umowa). W ramach Systemu, dla każdego Uczestnika Systemu Bank otworzy odrębny rachunek bieżący, mający charakter tradycyjnego rachunku operacyjnego, który będzie wykorzystywany przez Uczestnika Systemu do dokonywania rozliczeń w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (zwany dalej: Rachunkiem Głównym). Na swoim Rachunku Głównym Uczestnik Systemu będzie mógł deponować środki finansowe lub zadłużać się w formie tzw. kredytu dziennego. Uczestnicy Systemu wyznaczają spośród siebie Koordynującego", czyli podmiot, który jest upoważniony do wykonywania określonych w Umowie czynności w imieniu Uczestników Systemu. Bank prowadzi dla Koordynującego Rachunek Główny oraz Rachunek Pomocniczy.Bank będzie wypłacał każdemu Uczestnikowi odsetki od dodatniego salda środków pieniężnych zgromadzonych na Rachunku Głównym w wysokości określonej w załączniku nr 1 do Umowy. Jednocześnie Bank udziela Uczestnikom Systemu kredytu w ich Rachunkach Głównych -kredyt dzienny stanowi formę krótkoterminowego finansowania udzielanego przez Bank każdemu z Uczestników Systemu. Jest to forma kredytu w rachunku bieżącym, który udzielany jest na początku dnia i musi zostać całkowicie spłacony przed upływem końca dnia. Jeśli w dniu, w którym kredyt został zaciągnięty, kredyt ten nie zostanie spłacony, odpowiedni Uczestnik Systemu zaciągający kredyt zapłaci na rzecz Banku odsetki w wysokości określonej w załączniku nr 1 do Umowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty