Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.02.2005, sygn. USPD.III-0090/1/1/05, Urząd Skarbowy w Legnicy, sygn. USPD.III-0090/1/1/05
Czy osoba prawna (spółka z o. o.) prowadząca działalność gospodarczą w przypadku nabycia i wykorzystywania na potrzeby tej działalności fabrycznie nowej maszyny zaliczonej do grupy 5 KŚT i zastosowania w pierwszym roku podatkowym, w którym środek ten został wprowadzony do ewidencji odpisu amortyzacyjnego w wysokości 30 % wartości początkowej oraz wyborze od drugiego roku podatkowego metody degresywnej - do kosztów uzyskania przychodu, w trzecim i czwartym roku podatkowym użytkowania maszyny, może zaliczyć odpis amortyzacyjny naliczony od wartości początkowej tej maszyny bez pomniejszania o odpis dokonany w wysokości 30 % ?
W dniu 10 stycznia 2005 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Opisując stan faktyczny sprawy Spółka poinformowała, że w 2003 r. nabyła fabrycznie nową maszynę, zaliczoną do grupy 5 KŚT, dokonując w pierwszym roku podatkowym (2003 r.) jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości 30 % wartości początkowej tej maszyny, zgodnie z przepisem art. 16k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W następnym roku podatkowym (2004 r.) zastosowała przepisy art. 16k ust. 1 - przyjmując degresywną metodę amortyzacji, bez pomniejszania wartości początkowej o odpis amortyzacyjny dokonany w pierwszym roku podatkowym. W trzecim (2005 r.) i czwartym (2006 r.) roku podatkowym Spółka planuje kontynuować amortyzację metodą degresywną, pomniejszając wartość początkową o odpis amortyzacyjny dokonany w drugim i trzecim roku podatkowym, bez pomniejszania jej o wartość odpisu dokonanego w pierwszym roku podatkowym czyli o tzw. "premię podatkową". Prezentując własne stanowisko w sprawie Spółka przedstawiła plan amortyzacji ww. maszyny w latach 2003 - 2007 - powołując się na przepisy art. 16k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz Komunikat Ministerstwa Finansów z dnia 7 listopada 2002 r. nt. "nowej metody amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych" a także odpowiedź Rzecznika Ministra Finansów udzieloną na pytanie "Dobrej Firmy" (Dodatek do Rzeczpospolitej - wydanie z dnia 4.12.2003 r.). Spółka wyliczając wysokość odpisu amortyzacyjnego - od drugiego roku użytkowania "fabrycznie nowego środka trwałego" - w związku z zastosowaniem degresywnej metody amortyzacji, nie dokonała pomniejszenia wartości początkowej tego środka trwałego o odpis dokonany w pierwszym roku podatkowym w wysokości 30 % wartości.Art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stanowi, że stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty