30.11.2005 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.11.2005, sygn. P-3-415/27/1/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie, sygn. P-3-415/27/1/05

Czy lokal użytkowy wprowadzony do ewidencji środków trwałych może być amortyzowany wg stawki indywidualnej - 10 % - przez okres 10 lat ?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii:
możliwości amortyzacji lokalu użytkowego wg stawki indywidualnej 10 % przez okres 10 lat
i uznaje przedstawione we wniosku stanowisko za prawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 14.10.2005r. zwróciła się Pani do tut. organu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiła Pani następujący stan prawny:

W 2003 r. kupiła Pani od Spółdzielni Mieszkaniowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego ma parterze wieżowca i wydzierżawiła lokal na cele opieki zdrowotnej. W 2005r. Spółdzielnia notarialnie przepisała Pani lokal na odrębną własność z udziałem w gruncie. Przedmiotowy lokal przed 2003 r. był użytkowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową przez okres ponad 60 miesięcy.
We wrześniu 2005r. wprowadziła Pani w/w lokal do ewidencji środków trwałych jako ujawniony środek trwały - grupa 1, podgrupa 10, rodzaj 106.

W związku z tym zwróciła się Pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniem czy może amortyzować w/w lokal użytkowy od m-ca października 2005r. wg stawki indywidualnej - 10 % - przez 10 lat, formując własne stanowisko w sprawie, iż może amortyzować lokal w/g stawki indywidualnej 10 %.

Zgodnie z art. 14 a § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 22 h ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000r. z późn. zm.) odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22 k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu) z zastrzeżeniem art. 22 e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub, w którym postanowiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór (...).

Stosowanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do budynków (lokali) i budynków normuje przepis art. 22 j ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy, zgodnie z którym podatnicy, z zastrzeżeniem art. 22 l, mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy dla budynków (lokali) i budowli niż 10 lat, z wyjątkiem budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji, trwale związanych z gruntem, kiosków towarowych o kubaturze powyżej 500 m#179;, domków kempingowych oraz budynków zastępczych, dla których okres ten nie może być krótszy niż 36 miesięcy.

Budynki (lokale) i budowle uważa się dla celów amortyzacji za używane, jeżeli podatnik wskaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowy lokal użytkowy przed 2003r. był użytkowany przez Spółdzielnię Mieszkaniową przez okres ponad 60 miesięcy.

Wobec powyższego został spełniony warunek, określony w art. 22 j cyt. ustawy, upoważniający Panią do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji lokalu użytkowego.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4, w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne