Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.07.2005, sygn. P-1-443/66/2005, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie, sygn. P-1-443/66/2005
Firma zwraca się z zapytaniem, czy zamiana drogi osiedlowej na działkę budowlaną z Urzędem Miasta w ..... będzie opodatkowana stawką podatku w wysokości 22%. Jednostka wyjaśnia, że nabyła grunt na podstawie aktu notarialnego od rolnika z przeznaczeniem pod budowę osiedla mieszkaniowego. W ramach tej budowy powstała droga osiedlowa utwardzona (została oddana do użytkowania w 2001r.), która jest przedmiotem zamiany z Urzędem Miasta na działkę z przeznaczeniem pod budowę mieszkań. Strona ma wątpliwości, czy słusznie postąpi wystawiając fakturę VAT ze stawką 22%. Ponadto zwraca się z zapytaniem, czy dobrze zrobi, jeżeli czynność tą potraktuje jako sporadyczną, w związku z tym nie uwzględni jej do obrotu, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega min. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). W myśl art. 2 pkt 6 tej ustawy, przez towary - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy). Stosownie do art. 15 ust. 6 cyt. ustawy, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty