Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.10.2005, sygn. ZP/443-323/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZP/443-323/05
Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy w związku z zapłatą przez nierezydenta po dniu 1 maja 2004 r. za wystawione przed tym dniem faktury, może skorygować deklaracje podatkowe VAT-7 oraz wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku od towarów i usług, wykazując fakt sprzedaży przedmiotowych usług na rzecz nierezydentów w deklaracji składanej za okres, w którym nastąpiła zapłata zaległej faktury?
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku, za prawidłowy.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca, w związku ze świadczeniem przed dniem 1 maja 2004 r. usług na rzecz nierezydentów, wystawiła faktury VAT. Usługi te polegały na wykonywaniu, zgodnie z przedmiotem działalności Spółki, różnych zleceń w zakresie przetwarzania danych. Podatnik, w odniesieniu do części usług wykonanych na rzecz nierezydentów przed dniem 1 maja 2004 r. oraz zafakturowanych przed tą datą, z uwagi na brak zapłaty w terminie 90 dni od dnia ich wykonania, zmuszony był zastosować stawkę podatku jak dla usług świadczonych w kraju i odprowadził należny podatek VAT według stawki 22%. Obowiązek ten wynikał z § 64 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. z 2002 r. Nr 27, poz. 268 ze zm. ). Zgodnie z powołanym przepisem, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku VAT stosowało się między innymi do usług przetwarzania danych. Jednym z warunków niezbędnych do skorzystania z preferencyjnej 0% stawki podatku VAT było posiadanie przez podatnika dowodu, iż należność za wykonaną usługę została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku krajowym w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi. Jeżeli nie został spełniony powyższy warunek, podatnik nie wykazywał obrotu z tego tytułu za dany miesiąc. Obrót ten należało wykazać w miesiącu, w którym warunek ten został spełniony, nie później jednak niż przed upływem 90 dni od daty wykonania usługi. W razie niespełnienia tego warunku miały zastosowanie stawki właściwe dla sprzedaży tych usług w kraju. Jednakże spełnienie powyższego warunku, także po upływie terminu 90 dni uprawniało podatnika do dokonania korekty podatku należnego. Kontrahenci Spółki z dużym opóźnieniem ( ponad 90 dniowym ) uregulowali swoje zobowiązania za świadczone usługi. Zapłata nastąpiła na rachunek bankowy Wnioskującej w banku krajowym po dniu 1 maja 2004 r., a więc pod rządami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ). Spółka, w miesiącu otrzymania zapłaty nie dokonała pomniejszenia podatku należnego o podatek, który wcześniej, w związku z brakiem zapłaty ze strony zagranicznych kontrahentów, wykazała zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podatnik podkreśla, iż przepisy przejściowe nie dają odpowiedzi na pytanie, jak opodatkować usługi wykonane do dnia 30 kwietnia 2004 r., dla których obowiązek podatkowy powstał po dniu 1 maja 2004 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty