14.09.2005 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.09.2005, sygn. ZP/443-251/3/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZP/443-251/3/05

Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy ma prawo do zastosowania art. 88 ust. 1 pkt 2, tzn. do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego pomimo braku możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, w związku ze zmianą od 1.06.2005 r. ustawy o podatku od towarów i usług, polegającą na uchyleniu art. 90 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT? Czy zgodnie z art. 86 ust. 1 przywoływanej ustawy, Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z realizacją projektu?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika wyrażony w złożonym wniosku, w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu "Zawody przyszłości w Wielkopolsce", za prawidłowy.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zawarła umowę o dofinansowanie projektu "Zawody przyszłości w Wielkopolsce" w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego wchodzącego w skład Europejskiego Funduszu Społecznego. Umowa została zawarta pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy zwanym "Instytucją Wdrażającą" a Wnioskującą. W umowie określono, iż Instytucja wdrażająca przyznaje Spółce dofinansowanie w formie dotacji, kwoty na pokrycie wydatków określonych w Projekcie. Wydatki te obejmują między innymi wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, diety pracowników, koszty dojazdów, koszty zakupu usług np. audytu zewnętrznego. Ponadto, Podatnik oświadczył, iż specyfika działań realizowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego polega na realizacji przedsięwzięć zmierzających do stworzenia nowych miejsc pracy, zwalczania dyskryminacji oraz podnoszenia kwalifikacji osób już zatrudnionych. Z rezultatów osiągniętych w wyniku realizacji powyższych projektów, bezpłatnie korzystają podmioty i beneficjenci ostateczni. Specyfika Europejskiego Funduszu Społecznego polega bowiem na bezpłatnym przekazywaniu wyników projektu finansowanego przez Fundusz. Wnioskująca oświadczyła również, iż dofinansowanie kosztów Projektu jest w kwocie netto. Dotacja pochodzi ze środków finansowanych w 75% z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w 25% z Funduszu Pracy. Przed podpisaniem umowy o dofinansowanie Spółka zawarła umowę konsorcjum w sprawie realizacji projektu. Zgodnie z zawartą umową Wnioskująca została wyznaczona na lidera konsorcjum, a konsorcjantami jest fundacja X oraz Spółka. Instytucja wdrażająca będzie przekazywać dofinansowanie w transzach na podstawie złożonego wniosku o płatność na rachunek Wnioskującej. Spółka w w/w projekcie pełni funkcje koordynatora i pośrednika w przekazywaniu funduszy do konsorcjanta na realizację projektu. Projekt ma charakter przedsięwzięcia non profit.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne