Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.10.2004, sygn. PP-2-443/100/04 PD/423/77/04, Lubelski Urząd Skarbowy, sygn. PP-2-443/100/04 PD/423/77/04
Spółka kupuje towary handlowe od kontrahentów, którzy mają siedzibę w krajach UE ale nie są podatnikami VAT oraz nie są zarejestrowani dla celów prowadzonych transakcji wewnątrzwspólnotowych. Towary te są bezpośrednio eksportowane na Ukrainę ze stawką zerową. Czy transakcje te podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, czy podatkowi VAT?
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że podatnik zakupuje towary handlowe od kontrahentów mających siedzibę w krajach Unii Europejskiej, ale nie będących podatnikami podatku VAT (podatku od wartości dodanej), ani nie zarejestrowanych dla potrzeb prowadzenia transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zakupu w/w towarów Spółka nie ewidencjonuje dla potrzeb rozliczenia podatku VAT, a następnie dokonuje eksportu tych towarów na Ukrainę, stosując dla tej sprzedaży stawkę podatku VAT "0" %.Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) "przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz". Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 2 cyt. ustawy o VAT powyższy przepis "stosuje się, pod warunkiem że:1) nabywcą towarów jest :a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a-z zastrzeżeniem art. 10;2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a".Mając powyższe na uwadze nabycie towarów od kontrahenta z kraju Unii Europejskiej, nie będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej, nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż nie są spełnione warunki określone w art. 9 ust. 2 cyt. ustawy o VAT. W przypadku gdy nabycie towarów nastąpiłoby od kontrahenta z kraju Unii Europejskiej, będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej, będzie to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.Transakcja powyższa nie będzie stanowiła również importu towarów, ponieważ przywóz towarów na terytorium naszego kraju nie nastąpił z państwa trzeciego, tj. przywóz towarów nie nastąpił z terytorium państwa niewchodzącego w skład terytorium Wspólnoty (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty