Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.04.2004, sygn. POIV/443-13/04, Urząd Skarbowy w Zamościu, sygn. POIV/443-13/04
Jaki jest prawidłowy sposób udokumentowania dokonanej czynności wywozu towaru poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej (eksport towaru)?
W odpowiedzi na pismo z dnia 04.03.2004 r. znak L.dz./170/2004 w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie wyjaśniam: Przedstawione w piśmie zagadnienie znajduje swoje uregulowanie w przepisach ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.). Zgodnie z art. 4 pkt. 4 w/w ustawy pod pojęciem eksportu towarów rozumie się potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w art. 2 ust. 1 i 3. Jednocześnie w myśl art. 6 ust. 6 w/w ustawy w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towaru poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami stwierdzenie zaistnienia eksportu towarów jak również zaistnienia obowiązku podatkowego w tym eksporcie uzależnione jest od potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towarów poza państwową granicę RP. Oznacza to, że potwierdzenie to nie może być dokonane w dowolnej formie, lecz musi zostać sporządzone w formie określonej przepisami prawa. W przypadku wywozu towarów za granicę, forma w jakiej graniczny urząd celny potwierdza ten wywóz, określona została w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 września 2001 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych (Dz. U. Nr 117, poz. 1250 z późn. zm.). W myśl § 220 tego rozporządzenia zgłoszenia celnego o objęcie towaru procedurą wywozu w granicznym urzędzie celnym, będącym urzędem celnym wywozu towaru poza polski obszar celny, należy dokonać na dokumencie SAD, składającym się z kart 1, 1A, 2 i 3. Karta 1 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji. Karta 2 jest przesyłana do urzędu statystycznego.Funkcjonariusz celny potwierdza wyprowadzenie towarów poza polski obszar celny poprzez przystawienie stempla SAD, wpisanie pozycji ewidencji, złożenie podpisu i przystawienie pieczęci "Polska-Cło" na odwrocie karty 1A. Upoważniony funkcjonariusz celny przystawia następnie pieczęć VAT. Karty 1A i 3 funkcjonariusz celny, po potwierdzeniu ich odbioru w polu 54 karty 1, wydaje zgłaszającemu. Jednocześnie zgodnie z § 40 ust. 12 w/w rozporządzenia jeżeli ze względu na zastosowane przeznaczenie celne funkcjonariusz celny urzędu celnego granicznego nie potwierdził wyprowadzenia towarów poza polski obszar celny pieczęcią VAT na odwrocie karty 1A, na wniosek osoby potwierdza wyprowadzenie towarów poza polski obszar celny na odwrocie karty 3 i dokonuje adnotacji "Towar wystąpił za granicę dnia ..., w UC.... pod poz. ...," składa podpis i przystawia pieczęć "Polska-Cło".Tym samym potwierdzenie przez graniczny urząd celny wywozu towaru poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej może nastąpić tylko w sposób określony tymi przepisami, na stosownych kartach dokumentu SAD.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty